Snödräkt (var köpa i Stockholm?)

Trots att det ska vara helt onödigt så tänkte jag fixa en snödräkt för kommande ripjakt om två veckor. Har lite svala brallor så det kan vara skönt med lite extra vindskydd också.

Tack på förhand för tips!
 
På Garderoben som ligger typ vid Rådmansgatans T-bana har de både den tyska som har
nån slags svarta "batikfläckar" på sig, och en billig norsk snödräkt också. De hade den svenska
också när jag var där strax efter nyår.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Man får tacka. Garderoben kör jag ju för fasen förbi på vägen hem från jobbet varenda dag. Hål i huvet (jag har varit in där själv tidigare). Den andra butiken såg jag förra veckan men jag trodde de bara körde med kängor. Tack igen för tipsen!
 
niklaz: Du kan gå in i Terrängs skoavdelning som är på gatuplanet, men även gå ner i källaren. Då går man in i vad som ser ut som en garageport eller liknande vid sidan av "skobutiken". I nederplanet finns massvis med kläder, utrustning och annat mysigt :) . rekommenderas
 
Tack för tipsen!

Det verkar inte bli så kallt så jag kör på med mina prylar. Snöcamo ska vara onödigt enligt det jag läst, går säkert att debattera. Jag kör på med gråsvart jacka och mörka brallor. Har läst en he del teorier om att fåglarna blir mindre oroliga om det är ett tydligt/synligt hot än om man försöker smyga fram i snödräkt.

Jag kollade faktiskt ÖB men de grejerna var från 1800-talet. Tunga bomullsplagg och gigantiska storlekar så det får vara. Kanske kikar in på Terräng om jag hinner.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips