Snabb motionskajak med skott och släproder?

Hej,

söker efter en snabb motionskajak med skott/lucka och uppfällbart släproder (paddlar i Dalälven som är full med sten, därav roderönskemålet). Skall även användas för kortare utlykter med max. 1-2 övernattningar, varför spartansk lastförmåga och viss sjösäkerhet inte skadar.

Existerar denna god cigarr överhuvudtaget? Har hört talas om en svenskbyggd modell vid namn "Rush", som lär ha skott men ej släproder (är osäker om det sistnämnda). Någon som provat den och/eller vet var man köpa/prova den?

MVH
 

jonasflood

Avslutat
Hej!

Jag har en snabb motionskajak med både släproder och vattentätta skott. Heter Nelo "Inuk". Mer info på http://www.min-sajt.com/erik_gustafsson/ Den är klassad som havskajak men anser att det mer är en motionskajak. Stabiliten får lida lite pga snabbheten. Är antagligen en av de bättre hybriderna. Behöver du provpaddla finns den i norra värmland.

/Jonas
 
Hej Stefan och Jonas,

tack för svaren.

Angående Rush: Har talat med Lars Clifford (som verkar vara en både kunnig och hjälpsam återförsäljare), som meddelade att tillverkningen av Rush tillfälligt har upphört. VKV har tidigare lagt ut modellen till en svensk legotillverkare, som dock inte levde upp till VKV:s kvalitetskrav, varför samarbetet upphörde. F.n. har inte VKV egen kapacitet att tilvverka Rush, kanske något händer nästa år. Synd, eftersom detta är vad jag letar efter. Lars rekommenderade istället "Fix Futura" från Danmark (en utveckling av "Fix Fax"), som nästan lika bra.

Angående Inuk: Tack för erbjudandet om provpaddling, Jonas! Fick just reda på att den kan provpaddlas i Stockholm (uthyraren PinnePedia), som är närmare mig. Har du någon aning om hur Inuk är i jämförelse med Fix Futura och andra liknande "turracers" från Danmark?

MVH
 

eseb66

Avslutat
Den kajaken du söker finns mig veterligen inte och jag har själv aktivt sökt något liknande. Det viktigaste är dock att få en bra kajak och att sedan sätta på släproder är mindre problematiskt.

Struer har en del mycket trevliga motionskajaker med vattentäta skott, fast med underliggande roder. Det kan man plocka bort och ersätta med släproder. FixFaxarna hade mycket bra kvalitet då de gjordes av den tidigare tillverkaren, men har kritiserats en del då Korsgaard tog över produktionen. Struerkajakerna är lite känsliga, men går otroligt fint i vattnet. Mer initialstabila jämfört med tex Rush eller VKV 101. Jag skulle definitivt satsa pengarna på en dansk variant av typen Struer Spica, Escape, Bull eller liknande. Roliga, lättdrivna och förhållandevis stabila. Fixfaxen är mer stabil, men absolut inte lika lättdriven.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.