Smidigt tält för Kajakpaddling....?

Hej igen!

Nu är jag på jakt efter ett smidigt o självstagande tält, passande för packa ner i havskajaken och för att slå upp i skärgården sommartid.

2 pers, självstadgande, hyftat lätt,liten packvolym, prisvärt....är mina krav! :)

Har hittat en modell själv som verkar bra: Marmot Earlylight 2P, 1399 kr

-Vill ha tips på märke/modell som verkar vettigt o var kan jag beställa ?

Mvh
Johan
 
Kayaktält

Jag har köpt ett Marmot Earlylight från Addnature av exakt de skäl du beskriver. Än så länge har jag bara satt upp det inomhus och det ser bra ut - speciellt till det priset. Sen har jag sett att det finns ett par stycken kvar på rea för 1200.- hos Intersport på Sergelgatan i Stockholm.
 
Firstlight

Hej igen!
Jag har fått tag på en privatperson som säljer ett "Marmot Firstlight" i nyskick för 900 kr.

-Något som jag bör tänka på innan jag slår till
? (t.ex. väsentliga nackdelar med modellen etc.)

-Är det rätt pris ?

mvh
Johan
 
Det ska ju vara identiskt med Earlylight. 900 för ett tält som kostar 1200 på rätt ställe och 1399 när som helst på addnature låter inte helt fel - men det ska ju vara i absolut nyskick. Du avstår ju t ex reklamationsrätt genom att handla av en privatperson. Jag tycker att 750 skulle var ännu mer rätt...

Tältet liknar f ö Unna, men personligen är jag lite skeptisk till principen med att man sätter upp innertältet förs och yttertälten sen. Bl a ifall det regnar när man sätter upp det, så regnar det ju på innertältet innna man fått dit yttertältet.

Priskillnaden till Unna är ju å andra sidan avsevärd. Unna kanske inte har två ingångar heller? Minns inte...
 
Jag har en kupol från Fjällräven som är självstagande. Det har ett innertält som man sätter upp först. Jag har satt upp det i ösregn och det hinner inte bli vått om man är snabb, men då ska man ha helt klart för sig exakt hur tältet ska upp (träna i vardagsrummet, typ). Håller därför med om att såna tält där man slår upp allt på en gång (läs Hilleberg) är överlägset i dåligt väder. Men jag kan inte deras sortiment, vet inte vad de har som är självstagande.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Kajaktält

kolla Unna på Hillebergs outletsida, brukar ligga 1500 under nypris,håller också med om Amerikaniserad tältresning med innertältet först blir ganska blött om nu vädergudarna är tokiga!!!
kolla rec här om Marmot tältet har för mig att det var blandade meningar, men visst prisrätt, även jag tycker 300 i skillnad för ett nytt mot ett beg, då skall det vara i nyskick, kolla med säljaren vadför han inte vill ha det kvar, ett prisbra alternativ är även Taurus från Vaude finns som 1 o 2 hybrid av kupol o tunnel med liten absid nypris ca 1700, har ett själv, så jag vet att det tål gott om blåst, ser dock ut som en "bärfis" uppsatt men med 2 bågar o utanpåliggande kanaler, fungerar mycket bra vid paddling, lycka till i tältdjungeln!!!!!
 
Fast jag skulle inte klassa Unna som ett tvåmanstält. Speciellt inte för två utrustningsstinna kajakpaddlare. :-D

Däremot är det ett ypperligt enmanstält för paddling tycker jag.
 
Tält!!!!!!!!!!!

Instämmer, då måste man vara bra kompisar, o ha en pressening till att stoppa om div medhavda grejer, men för bara sovande utan större verksamhet i tältet
MISSTÖRSTÅ NU INTE dvs matlagning eller andra sysslor sover man 2 man ok men det gör man i de flesta 110cm breda tält.
 
Fördelen med att paddla är ju att kajaken är ett utmärkt förvaringsutrymme även på natten. Särskilt om man har transportkapell (eller knyter ihop det vanliga kapellet) så att man kan ha grejorna liggande "framme" i sittbrunnen.
 
Jag investerade i ett 399 kronors tremans kupoltält från typ Rusta :), när ni slutat att skratta kan jag meddela att det faktiskt fungerat fint både med kajaken i skärgården och i fjällen sommartid. Det är ju naturligtvis inget att ta med sig till Everest men klart prisvärt för sommartältning i Sverige.
/Mattias
 
Haha! Själv handlar jag inte tält på Rusta.

Nej, just till kanotturer har jag ett litet snitsigt tunneltält från Jysk. Det var halva priset på det redan låga priset, och jag tror det innebar 100:-.

Lagom stort, lätt och framförallt litet ihoppackat så är det ett utmärkt komplement till mitt i många sammanhang överambitiösa vintertält.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips