Slipa yxa utan slip?

Jag hittade en gammal armé-yxa på ett överskottslager för ett tag sedan, enda problemet är att den är lika skarp som en hammare! (Som det förresten finns på andra sidan bladet, tillsammans med en kofot på toppen...) Tycker det är lite onödigt att köpa en slip för att slipa en liten yxa en gång, men kan man använda t.ex. brynje som man annars har till fiskekrokar eller något annat kul?

/e
 
Flatfil!

T.ex. en sån man har till röjsågklingor. Om yxan är "som en hammare" kanske du måste ta en grövre fil först (beror på tålamodet).
Kostar en Selma hos järnhandlarn om du köper utan skaft.
Gno på!

/BAX
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Akta!

Om du kör med vinkelslip så akta härdningen bara, det är lätt hänt att man trycker på för hårt så att eggen glödgas.
/BAX
 
Re: Flatfil!

BAX; sa:
T.ex. en sån man har till röjsågklingor. Om yxan är "som en hammare" kanske du måste ta en grövre fil först (beror på tålamodet).
Kostar en Selma hos järnhandlarn om du köper utan skaft.
Gno på!
/BAX

Flatfil = "metall-fil"???

Sån-där-kul-sak-i-träslöjden-som-alltid-hade-blått-skaft-medans-träfilarna-hade-röda-skaft???
 
Exactemente!

Men jag tror att dom är "Multi-Purpose" nuförtiden och funkar till både trä och stål.
Men annars har du rätt.
/BAX
 
Sågfil

Om du har mycket (89:) pengar, köp en Bacho sågfil (20-1378) på clasohlson. Du kommer att upptäcka hur dåliga filarna var i slöjden, denna fil är jÄvligt bra. Jag har min till allt från yxor till stålkanter på utförslaggen. Tänk bara på att om yxan (ellerstålkanten) har gått i en sten så finns risk för att metallen vid själva hacket härdats - filen glider bara och biter inte. Du måste då ta det yttersta med ett bryne.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips