Slalomskidor?

Någon på forumet som vet var i Stockholm man kan hitta en "seriös" butik som säljer slalomskidor? Tyvärr hör inte Intersport eller Stadium där (åtminstonde de jag har besökt) bara för att man inte vill ha värsting utrustning till en 5 åring är de inte längre hjälpsamma. Och jag har påpekat detta för av en butikscheferna (som jag råkade möte på väg ut) han ryckte bara på axlarna åt problemet.
 
Alpingaraget eller Alpint borde kunna hjälpa dig.
Har ingen egen erfarenhet av dem förutom att jag varit inne och tiitat utan att köpa eller leta efter något specielt.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Har köpt pjäxor på Alpingaraget. Det var dock viss skillnad beroende på vem man fick hjälp av i affären. Men jag handlade och jag är nöjd.

Sen tror jag kanske inte att det är det billigaste stället att handla på.
 
Jag visserligen inte tittat efter barnskidor, men jag tror Alpin på Torsgatan 23(?) kan vara ett bra ställe att börja.
De sammarbetar ju med många av Stockholm alpinklubbar, så de bör ju vara vana vid junio- och barutrustning.
Dessutom är dom trevliga.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips