Skyddsjakt på hundar?

Nödvärnsrätten måste väl gälla oavsätt om det är folk eller fä som angriper.

Om jag blev tvungen att försvara min hund mot ett rovdjur skulle jag hävda att det anföll mig.
/BN
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
^_^; sa:
Strykarräven; sa:
Jag kanske ska klargöra min ståndpunkt:
Givetvis är ägaren fullständigt ansvarig (eftersom ett djur inte kan avkrävas moral), men det är inte samma sak som att alla hundangrepp kan skyllas på ägarens dåliga uppfostran av hunden, något som man ofta hör.

Varför kan man inte det? Hundar som inte kommer på inkallning tex, det tycker jag är jätteläskigt! Jag älskar hundar, men jag tycker inte om när de gör saker som ägarna inte kan få stopp på.

I hur många procent av fallen kan man säga att hundangreppet inte alls haft med ägaren att göra? Det är nog inte särskilt många.
Varför? För att hundar är komplicerade biologiska system som inte kan förutses till 100%! Givetvis är det ägarens ansvar att hålla en olydig/farlig hund i lina/koppel/bur/munkorg så den inte ger sig på andra, men man kan inte i alla tänkbara situationer skylla hundens beteende på ägarens uppfostran av (o)djuret. DET var min poäng.

Sen får man använda sunt förnuft vad gäller konsekvenserna. En hund som sliter sig och springer och skäller glatt på en annan hund, eller på en människa, är obehaglig och irriterande, men kanske inte skäl för avlivning. På samma sätt som vi inte låser in barn på livstid för att de pajjar en ruta hos grannen. Om hunden däremot sliter sig och biter ihjäl grannens katt eller hugger en joggare, DÅ är det riktigt allvarligt.

F ö så är min lapphund extremt billig sedan han bet sönder min nya mobiltelefon. Någon som vill köpa :)
 
Raskesven; sa:
Strykarräven; sa:
......
F ö så är min lapphund extremt billig sedan han bet sönder min nya mobiltelefon. Någon som vill köpa :)
En så klok hund kan du ju inte sälja:)

Raskesven
Utifrån tidigare gjorda mätningar så skulle det ta honom ca 14 sekunder att sätta sig i din tältkåta, och ca 14 timmar att sätta i sig din tältkåta.


Häromdagen var jag och hunden ute och sprang myr. Nilak smet plötsligt tvärsöver blötmyren för nöjet att skälla på två tranbärsplockare. De tog inte illa vid sig, utan tog fast i hundens lina och gav den till mig. Ett fullständigt ofarligt, men irriterande tilltag av ett djur som rent genetiskt är en vallningsmaskin, och såg det som sin hävdvunna rättighet och skyldighet att valla ihop de där vilsekomna renarna på andra sidan myren. Om jag har tränat inkallning med honom, gissa...?
 
Skyddsjakt

"För att jägare är komplicerade biologiska system som inte kan förutses till 100%!"

Med tanke på att älgjägarna verkar skjuta varandra eller sig själva istället för älgar enligt veckans tidningsartiklar :-(


[Ändrat av casimir 2006-10-13 kl 21:14]
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.