Skydda ryggsäck på flyget?

Bör man skydda sin ryggsäck genom att stoppa ner den i en säck om man ska checka in den på flygplatsen? Det kanske skyddar både mot yttre påverkan och stöld. Har ingen möjlighet att låsa den med hänglås. Har flygbolagen nån policy angående detta?

...Johan... (som ska till Thailand i fem veckor) :cool:
 
Plastsäck

He e ju ba te å släng ner ryggan i en såndär fin stor plastssäck som främst är gjord för barnvagnar....kostar ingenting och gör garanterat mer nytta än skada..

Det är dumt att ta risken med sådant som man själv inte kan styra(handhavande av bagaget)


/Per
 
Re: Plastsäck

Luffarn; sa:
He e ju ba te å släng ner ryggan i en såndär fin stor plastssäck som främst är gjord för barnvagnar.... kostar ingenting och gör garanterat mer nytta än skada..
Tror inte att man ska ta för givet att de finns att tillgå på alla flygplatser...
/Patrik
 
Skydssäck

jd; sa:
Bör man skydda sin ryggsäck genom att stoppa ner den i en säck om man ska checka in den på flygplatsen? Det kanske skyddar både mot yttre påverkan och stöld.

Jag har använt en skyddssäck av märket Tatonka i många år till min ryggsäck, och det har jag inte ångrat. Mindre slitage samt att remmar och spännen inte riskerar att fastna och gå sönder. Säcken har gått sönder en gång, men då lagades den på flygbolagets bekostnad.

När det gäller stöld av saker från ryggsäcken så försvårar kanske en säck litegrann. Dock tror jag att det är större risk att hela packningen försvinner.

Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips