Skotte söker klätterpartner/s i NV Skåne!!

Hej

Jag söker klätterpartner/s för att klättra mest i NV Skåne, för att träna inomhus klättring, och kanske utomhus när jag är bättre tränad. Jag söker en eller fler personer att klättra med.

Själv tycker jag att klättring är mer en del av en större bild, och då menar jag alpinism. Jag tycker om allt som har med berg att göra, på båda sommaren och vintern. Sportklättring och bouldering är inte riktigt 'my cup of tea'. Jag föredrar en lugnare still långt bort från de som har motot 'allt eller inget'!

Från början kommer jag från Skottland var jag har nästan hela mitt liv vandrat i bergen (sommar & vinter). För tre år sedan flyttade jag till Sverige, och nu har jag startat mitt eget företag som ordnar vandring, vildmark och äventyr resor i Sverige åt utländska turister, Skottar mm.

Finns det någon som kan tänka klättra med mig??!

Eller ville ni kanske prata om något annat!


Vänliga hälsningar, Alistair McCann
 
jomen visst....prata om andra saker säger du ja....
jo lite homseövningar är alltid trevligt juh.
Vi kan juh alltid träffas, dricka sprit, skryta lite och kanske åka och klättra nån gång =)

och ang. inomhusklättring i NV skåne...det är nog lite illa med det vad jag vet.

men själv är jag ute på kullen så ofta jag kan!
dvs alla Helger plus nån dag i veckan nu på våren.

om du är sugen och har en portal eller en hängmatta så kan du hänga med på portalpremiären på kullen på lördag !
kommer att mysa lite på nån vägg över natten.
(obs! rakad pung och en flaska strohrom är obligatorisk!)
/Blixt
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Jodå väggen i Lund e bra. Iaf efter svenska mått. ca 8-9 meter hög, ett tiotal leder och ett fett nybyggt boulderöverhäng.
Å här finns inga krav på sex eller sprit, även om blixten har sin charm...
40 pix att prova på en dag.
 
Väggen måste du ju besöka!
Kanonställe och där träffar man ju alltid en massa "normalt" klätterfolk.

välkommen

ps. blixt
Övernattade du fresten i din porta i lördags micke? dörren eller?? Jag hann med en sann hardmanövning borta på törnrosa: minesförlust; jävligt lös och äcklig att sola i gympaskor. Fömodligen inte den mest repeterade leden på kullaberget.


[Ändrat av frapp 2004-02-23 kl 12:37]
 
väggen är fin

som sagt väggen i Lund är jättefin!
men den ligger väl inte direkt i NV skåne om du frågar mig...
jaja...
nej frapp....förkyld som jag va så pallade jag inte... men denna helgen som kommer blir det nog av!

Hardmanövning...jo jag tackar jag...det låter juh skoj=)
du tänkte inte på att ledens namn kanske hade något att göra med sånna små "äventyr på vårkanten" i gympaskor ?
jag får väl repetera den i ett par väl nerisade skidpjäxor så du blir nöjd!

kul att se pigge på forumet. kram på dig med!
/Bliitz
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Nä det här går inte vi kan inte besula alla trådar med oseriöst skitsnack. Här var det faktiskt en kille som sökte klätterpartners...Det är bättre att det kvallificerade snacket fortsätter under "nollning" nu hoppar jag dit -->
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.