Skogskniv

gro

Avstängd
Är beredd att hålla med. Kniven må vara stor men som enda verktyg, förutom nagelpetaren som förfinar arbetet med navelludden, är den utmärkt för att avverka granris, lyfta kitteln och peta i brasan.
hugger inte lika bra som en dedikerad huggare, men jag brukar inte hugga mycket med kniv ute i skogen.

Tycker den är klart bra som dedikerad huggare. Om man inte med det menar en yxa.

Längden gör också att man kan använda den som späntkniv, eller skinnskrapa (ska aldrig ge mig på hjärngarvning igen, eller sämskning som det väl heter på svenska, fyfan vad det stank).
 
Det snackas mycket om "huggare" på det här forumet och undrar vad ni använder dessa till? Är bara nyfiken på användningsområdet.

Skickat från mobilen.
 
Såhär ser den ut, föga sexig men med utmärkt funktion.
 

Bilagor

  • product(2)_2.jpg
    product(2)_2.jpg
    12 KB · Visningar: 893

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Det snackas mycket om "huggare" på det här forumet och undrar vad ni använder dessa till? Är bara nyfiken på användningsområdet.

För avverkning av sly.

Använder samehuggare 8-9 tum, inga andra stora knivar, till 1.sly/granris, 2.ta bort snöfällen över led, 3.skrapa skidorna om de klabbar/isar, 4.kolla istjocklek, 5.skära torrkött/bröd, 6.kapa kaffeved. Det var väl allt:)
edit: yxa fungerar sämre för 1,3,5...och egentligen även för 2 och 6 eftersom det brukar röra sig om såpass klena dimensioner på virket...

Lilla kniven används till övrigt skärande/täljande.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips