Skillnad på Vulcan och Trident?

Trident III

Trident III är den militära versionen av Berghaus Vulcan. Den enda skillnaden mig veterligen är volymen. Trident III = 110L, Vulcan = 100L.

/J.
 
Trident III

Jo jag har både en vulcan och en trident III säck och det är lite skillnad på dom, det är bla. andra spännen på trident säcken mycket bättre än på vulcan fast min trident säck har ingen delad botten som min vulcan säck har..annars så ser dom ut att vara lika stora..men jag skulle rekomedera att du tittar på Berghaus atlas istället..som jag skulle gärna byta min trident III säck emot!! *ler*
Mvh
Peter
 
Trident/Vulcan

Är detta Trident säcken som används av marinens amfbat? I såna fall skulle jag vilja veta vart man kan få tag på såna, eller om nån vet om någon som kanske vill sälja!?
 
Trident/Vulcan

Jaa det är trident III som används av amfbat den säljs inte civilt vad jag vet men vulcan säcken är precis lika så när som på delad botten och spännerna, sedan är det ju broderar Trident III på locket. fast jag tror man kan köpa vulcan som inte är delad i botten har nog sett det i tyskland när jag var dit på en bas i bergen i deras butik där hade dom även deras nya säckar soldier2000 fast den ser mer ut som en väska man kan dölja dölja hela bärselen med har även en sådan! men ska du köpa en säck så köp en vulcan det är mycket enklare att hitta och man kan få en begagnad för runt 1000-1500 men var noga med att få rätt rygglängd..
Mvh
/Peter
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips