Skattepengar till räddning? (var "Olycka på Keb igen")

Den här gången skall jag försöka att inte göra samma misstag som vid trådstarten och döma personerna i förväg utan alla fakta. Om man nu inte är en så tolerant person som jag kan man ju dock ställa sig frågan; vad fan sysslar dom med? De kan ju bevisligen inte hört talas om karta och kompass..

Räcker inte att man har med karta och kompass, man måste veta hur det används också. Jag känner många som inte hade varit hjälpta av en karta öht.
 
De kan ju bevisligen inte hört talas om karta och kompass..

Det verkar ju rent uppenbart väldigt ostigt. Har man en kompass kan man iallafall ta ut en riktning oavsett om man inte vet var man är på kartan. Något som faktiskt tar en förvånansvärt långt i Keb-området. Det faktum att de haft kontakt med SMS gör att jag tror att de inte är särskilt djupt in heller.

Men man vet som sagt inte alls om kringförhållandena! Det kan ju vara ett fall utav elaka överraskningar, typ att någon blivit sjuk och förvirrad. Att de därefter hamnat i tjock dimma. Osv.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Den här gången skall jag försöka att inte göra samma misstag som vid trådstarten och döma personerna i förväg utan alla fakta. Om man nu inte är en så tolerant person som jag kan man ju dock ställa sig frågan; vad fan sysslar dom med? De kan ju bevisligen inte hört talas om karta och kompass..

Beklagar, men din slutsats verkar förhastad även denna gång...

"KIRUNA. Två fjällvandrare som rapporterats saknade i trakten av Kebnekaise på söndagen var aldrig vilse.
När en helikopter satts in i sökandet på måndagsförmiddagen hörde männen av sig från Kebnekaise fjällstation. Allt berodde på ett missförstånd, uppger lokala medier.
Den ene mannens sambo hade fått ett sms som hon tolkade som att de båda Västeråsborna hade tappat orienteringen i det dåliga vädret. Därför larmade hon polisen."

(Klipp från Aftonbladet.)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips