Skalplagg

Hej,

Jag har börjat fundera på att uppdatera mina skalkläder som jag använder idag både i skog och fjäll sommar som vinter.
Idag använder jag brittiska militärens goretexkläder, fungerar jättebra, plaggen är dock väldigt tunga och jackan saknar bl.a. luftningsdragkedjor under armarna.

Min fråga till er där ute är följande: Vad för goretex/membranjacka rekommenderar ni som jag kan använda året runt, som står emot vind, regn, hagel, blötsnö och är bra ventilerad, klarar av tung packning utan att läcka genom och som inte kostar lika mycket som en ny bil?

Min andra fråga är: ska jag nöja mig med ett par vanliga regnbyxor som kan dras över dom befintliga de gångerna det behövs och vilka i sådana fall?
Jag upplever inte att jag har behov utav goretexbyxor när jag vandrar.
 

Bilagor

  • _DSF1557.jpg
    _DSF1557.jpg
    57.8 KB · Visningar: 1,289

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag har nu införskaffat, efter att ha hittat bra priser, Haglöfs roc spirit jacka och Haglöfs touring active pant, båda i 3-lagers Gore-tex och byxorna med dragkedja hela vägen upp =)
 
I förra veckan blev vi påkörda bakifrån. Jag fick en Whiplash och min körande kamrat slog pannan i ratten.
Jag blev brädfall och för fortsatt utredning blev mina kläder sprättade.
Efter en vecka har jag bara stelhet åt vänster i halsen och en liten synrubbning på vänster öga. Vi hade stor tur i oturen.

Nu behöver jag en ersättnings jacka i vapenrockslängd, d v s ner under grenen, med laminat, huva, fram och innerfickor som kan brukas med ryggsäck på. Foderficka för regnbyxorna. Rejäl vindslå samt långa täta, under armarna och ner på sidorna, ventilationsblixtlås.

Jackan som åkte var en T&P Kiruna. Storlek XL. Har någon en till salu?
Färgen var murrigt brun.

Finns det en liknande tulipanaros att få idag?
Jag frågar Utsidans medlemmar för jag handlar numera sällan och helst bruksbilligt.

Tack på förhand
 
Som någon skriver i inlägget ovan, Norröna recon är ju en längre rock jacka, några här som har erfarenheter av denna och dela med sej av till oss andra i tråden
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips