Skaljacka eller fjällräven keb jacka?

Hej,
Fick nyss hem haglöfs lim iii jacka men den va för liten och nu funderar på om jag ska köpa en fjällräven keb istället. Finns inga kvar av haglöfs att byta till heller. Jag behöver en jacka när vi är ute och vandrar. Men tänkte även att jag skulle kunna använda den till vardags också. Typ när jag går till jobbet osv. Vad hade inte valt? Eller har ni nåt bättre förslag?

Tack på förhand
 
Det är två helt olika slags jackor, Haglöfs LIM är en vattentät membranjacka, Fjällräven Keb står kanske emot lättare duggregn och har mycket bättre ventilation.

Som vardagsjacka skulle jag välja Keb, men behöver du en vattentät jacka så går Keb bort.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips