Sitasjaure - Sälka - Kårsavagge - Låktatjåkka

Hej!

Jag hade tänkt att ta mig till Trollsjön efter Låkta och sedan till Abisko. Alternativt så tar jag mig direkt till Abisko och gör dagstur till trollsjön om det finns några bra förbindelser, verkade lite dåligt med det då jag kollade på Connex hemsida.

Stinus: "Förra sommaren vandrade jag ensam från Kårsavagge till Låkta via Goublavaggi."
Det låter intressant. Ska kolla på den turen.

Då jag hade tänkt att starta från Kvikkjokk och gå till Saltoloukta först undrar jag om det är någon roddtur där eller om det går båtar. Såg att det var två ställen där det kändes som att det krävdes båt, om jag inte ska simma :), vid Laitjaure och vid Svine.

Hälsningar
Pia
 
Vadet som finns mellan Hukijaure o Sälka har jag inte haft några problem med när jag gått där. Passerade där sist för två år sedan i början av augusti o kunde torrskodd hoppa över på stenar. Visst det var en torr sommar... men ändå. Men jag tror inte att det är något svårare vad även vid lite mer vatten. Johken breder ut sig på ett ställe o det är lämpligt att vada där. Lycka till!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Då jag hade tänkt att starta från Kvikkjokk och gå till Saltoloukta först undrar jag om det är någon roddtur där eller om det går båtar. Såg att det var två ställen där det kändes som att det krävdes båt, om jag inte ska simma :), vid Laitjaure och vid Svine.

Ja det går båtar. Vid Salto går det båt i anslutning till bussarna till Ritsem eller Gällivare. Över Sitojaure är jag inte säker, antingen går den efter turlista (som i Aktse) eller så finns det en signal att hissa. Men annars finns det roddbåtar...

/Ulf
 
Sitasjaure behöver du inte ro över... du går på en dammfördämmning. Du kommer ha två dagar med (enligt kartan) två mils vandring per dag. Sträckan är inte vältrafikerad. När jag gick förbi Hukijaurestugan för två år sedan o pratade lite med stugvärden sa hon att hon hade en nattgäst i snitt... Men det är en fin sträcka väl värd att vandra.


Hur hög är dammen? Jag såg en bild på den och den verkade sakna räcken.

//

Någon som vet när bussen går ned till Ritsem?
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

avslutad210712

Gäst
Har kollat där och det fanns inga. På stf hemsida finns det en sökfunktion men den är också knäpp då den visar en buss varje timme.

Får väl ringa och kolla, suck.

När du kollar busstider i Norrbotten till och från fjället är det viktigt viken veckodag du kollar tiderna för. Skiljer oftast mellan vardagar och helgdagar men även under helgen. Tex upp efter Silvervägen går det ingen buss alls på lördagarna medans det går en på söndagarna och på vardagarna.
 
Jag kanske skall förtydliga att det är SITASJAURE- Ritsem jag pratar om. Länstrafiken har ingen trafik där. Det är väl någon gammal same som kör gissar jag på.
 
Hej!

Har hört mig för med STF Ritsem och det är någon som heter Alexander Tel 070-20 85 178, han tar visst några hundralappar för det.

//Pia
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.