Sevärdheter i Sarek

Hej..
Jag och en kompis hade tänkt att åka till sarek runt midsommar. tänkte bara höra vilka sevärdheter ni rekomenderar.
Mvh Axel
 
Senare kanske....

Hej..
Jag och en kompis hade tänkt att åka till sarek runt midsommar. tänkte bara höra vilka sevärdheter ni rekomenderar.
Mvh Axel

Tja, att räkna upp alla sevärdheter i Sarek är ett ganska stort projekt då i princip hela parken är sevärd. Min personliga favorit är området i Rapadalen där den möter Sarvesvagge. Men det beror ju som alltid på vad man gillar. Ett tipps är att gå till närmaste biblotek och låna någon av alla böcker som skrivits om Sarek, t.ex Grundstens Vandra Kungsleden 2.

Ett annat tipps är att senarelägga turen om det är möjligt. Runt midsommar är mycket tidigt uppe i Sarek med mängder av snö kvar och pga detta ofta massor av vatten i bäckarna.

/ Stefan
 
Sevärdheterna beror också på intressen, vana och utrustning. Den som inte har utrustning för och erfarenhet av t ex glaciärer ska inte ge sig ut på en sådan.

Att bestiga en topp ska man däremot göra! Det måste inte vara en 2000-meterstopp (vädret kan ibland sabotera det man planerat). Det finns många toppar som är betydligt lägre, lättbestigna, och ändå fantastiska utsiktstoppar.

Jag håller med om det där om tidpunkten. Midsommar är normalt för tidigt på säsongen.
 

avslut1102

Avslutat
Ja, midsommar är tidigt. Tänk på att broar, även om de är få i Sarek. inte alltid är på plats den tiden. Det har visst varit mycket snö i år också.
 
Köp kartan!

Sen blir läsningen av guideböckerna mera intressant.
En tur vid midsommar kan bli ett stort äventyr och blött..... Ge det tid att torka upp lite innan ni går dit för första gången.
 
Kring midsommar:då är det fint i Aktse och sen är Skierfe-klippan ett måste.
Vandring nere i dalarna och på högre höjder kan var väl tidigt betr vatten etc.Fördelen är snöbryggor på många jokk-passager.
Lämpligare gå längre fram i juliaugusti om ni vill gå långt.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.