Senaste MapSource, hur funkar detta?

Såg att man lagt till denna funktion i senaste MapSource, men hur gör man och hur funkar det?

"Provided the capability for the user to define up to 64 custom waypoint symbols. "



MVH Tony
 
Efter installationen har du i My Documents - i svensk version heter det klart Mina Dokument - fått en mapp som heter "My Garmin". I den finns "Custom Waypoint Symbols". Vanliga bitmappar.
Från början finns det åtta stycken, men du kan kopiera och göra upp till 64 stycken, tror jag det var. Bara låt filnamnen öka numeriskt.

Redigering kan du göra med Paint. Den hiskeliga röd-lila färgen motsvarar transparent, så ta vara på den. Den är så gräslig att du knappast vill ha den till något annat ändå.

Anders
 
Man kan alltså bara ändra färgerna på denna lilla "plopp" till waypoint? Eller kan man lägga in en annan waypoint med helt annat utseende och form?


MVH Tony
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Helt rätt. Du kan göra 64 helt egna ikoner att föra över till GPSen, eller bara visa dom i mapsource. Vill du ha dom i GPSen skickar du över dom med Ximage.

[Ändrat av chuck 2004-12-14 kl 14:38]
 
Svar till Tony

Man kan använda max. 16 x 16 pixlar. Men med den transparenta färgen (rödlila i Paint) kan man minska bildytan i gps-en till en enda pixel (opraktiskt förstås) eller till pixlar i ett 3 x 16 stråk snett över skärmen. Jag har t.ex. gjort några sjömärken (prickar), grön för styrbordsprick och röd för babordsprick med bokstäverna G och R, medan resten av ytan är transparent och inte skymmer annan kartinfo. Den lilla kantarellen i den länk jag gav förut är transparent utanför den svarta konturlinjen (det yttre gula är alltså kartbakgrund). De färgade pixlarna behöver inte bilda ett område utan kan vara flera mindre områden med transparent emellan (en av Garmins marina ikoner ser exempelvis ut som ett utropstecken).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips