Segling och småbarn

Flyttade inlägget från forumet Barn och friluftsliv, då responsen där inte var så värst överväldigande.

--

Hej!

Min nuvarande familjesituation möjliggör inte längre värst mycket paddling. Två barn under två år tar en hel del tid.

Jag har funderat på att börja segla som ersättning för paddlingen. Tanken är att ta barnen med ut. Kan någon dela med sig av hur det går att segla med småbarn. Är det realistiskt på några års sikt. Jag tänker närmast på kortare dags/kvälls-turer samt veckoslut.

Som båt har jag närmast tänkt mig något i stil med en Campus 650.

mvh,
Peter
 
Det bör inte vara några problem. Själv har jag seglat veckovis under somrarna sedan jag var ett par veckor gammal. Först i träfolka och sedan Maxi 77 och senare större båtar. Med en Campus 650 blir det kanske inte så bekvämt men det är det ju inte utan barn heller i små båtar.

Johannes
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Basläger

Har paddlat en del med mina barn i en VKV Yoo-A-Kim. De är nu 7, 9 och 11 år. Med kortare paddlingar typ 1-1,5 timmar till en baslägerplats där vi stannat ett par nätter har det fungerat utmärkt från några månaders ålder. Det är mer tältlivet (Moskoselskåta) än paddlingen som varit behållningen.

Jag har inte haft segelbåt på några år och bara dagseglat med några av mina barn men min uppfattning är att man utmärkt kan segla med små barn bara man minimerar tiden under segel. Tiden i hamn eller naturhamn när man lever tätt ihop är väldigt mycket på barnens villkor.

Thure
 
HAr ingen egen erfarenhet, men känner gott om folk som seglat med små barn.
Senast en kompis som var ute tre veckor i somras med 2 månader gamla sonen i A22.

Och när jag seglade M22a var det ett par som seglade med 2 ungar, både semester och kappsegling, men de är hårda som få!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips