Screamers inget att ha?

Nja, det är nog inget fel på det ursprungliga energiantagandet, även om det går att inse att inbromsningen får mer tid på sig, om den får mer sträcka på sig; vid en given kraft.

Vad man väljer att integrera beror ju bara på vad man ska räkna ut, primärt eller för att räkna vidare.

Artikeln "från" Brandmansmicke var intressant och gav ju definitivt känslan av att screamers är nåt att ha.

Antagligen har man genom att blanda in screamers i systemet med dynamiska rep, krånglat till det en hel del. Förloppet blir väl närmast transient, och alla enkla linjära antaganden osv. kan man sluta hoppas på.

Det kanske enkelt uttryckt är så att repet återhämtar sig en aning medan screamern rivs upp. Då förstår man ju att effekten blir bättre än vad en enklare beräkning ger vid handen. På samma sätt kan manha glädje av rippande säkringar. Det förutsätter dock helt enkelt att repet hinner dra ihop sig en aning mellan belastningarna av säkringarna. I det läget gör ju en rippande säkring rätt stor nytta.
 
Får nog fundera ett tag till innan jag har något "intelligent" att tillföra debatten... ;) ;) ;)

Under tiden, är det någon som har testat Cassins "laddbara" screamers?
cassinshockabsorber.jpg

(Bild från northstar.se)

Kul att ha en slinga för 300 pix, som man kan använda mer än en gång... ;)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Kom igen, varför ska just du utmärka dig och säga nåt intelligent? Är inte detta ett forum för de som inte kan tänka tyst?:)
 
Jag säger som Al Bundy sa när Peggy frågade "What are you thinking, Al?"
"If I wanted you to know, I'd be talking instead of thinking..." ;) ;) ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips