Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Sarekfråga

Skall gå från suorva till Pielavalta.
Jag undrar om någon kan rekomendera någon fin topptur för att få fin utsikt över rapadalen. Har någon tex varit uppe på Loddepakte eller Pientjåkkå. Skall sedan tillbaka och upp mot Routesvagge.
Tacksam för tips.
 
Om du bara vill ha en vacker utsikt över just Rapadalen så är Låddepakte OK. Lätt att komma upp på från Snavvavagge. MEN - egentligen ser du inte så mycket. Du skulle behöva komma lite längre söderut. Är du intresserad av att titta på älgar t ex så är det bättre att gå genom Snavvavagge och sedan sätta sig på en av de avsatser som finns i backen ner mot Rapadalen och vänta och hålla tummarna. Jättefina tältplatser finns vid sjön i Snavvavagge. Om det däremot är fråga om att skaffa sig en vacker utsikt i största allmänhet så rekommenderar jag Vuoinestjåkkå som du passerar på vägen. 1952 möh ger den maffig utsikt åt alla håll. Dessutom lätt att komma upp på. Välj den högra kammen.

HåkanF
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Men: Låddepakte är enkel att forcera, och om det är bra väder har man inte mycket att förlora på den lilla turen. Även om inte utsikten kanske är så hisnande så är den i bra väder sådär alp-vacker, så man önskar att man kunde äta allt man ser som en jätteisglass, ungefär.
Dessutom är den lilla sjön nedanför Låddepakte skön att bada i efteråt.
 
matserik; sa:
Nu finns den där och förvinner definitivt inte under denna säsong...
Är den i gott skick? Av den gamla tråden fick jag intrycket att den var ganska illa åtgången redan 2004. Kanske till och med reparerad? (Lägg gärna in infon i den äldre tråden också.)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips