Sarek, upp på toppen?

Sarek lockar så det känns i kroppen. Då fjällvandring är en av de bästa avkopplingsformerna så tänkte jag nästa år bekanta mig med lite nya delar av Sarek. Jag har tidigare varit Sarek så delar av området känner jag till..

Jag tänkte mig att starta i Saltoluokta för att gå västerut mot Sarektjåkkå. Självklart upp på någon eller några av topparna också. Kanske via Rapadalen tillbaks till Saltoluokta.

Vad jag undrar är om någon har erfarenhet att gå upp på Stortoppen, Sydtoppen eller Buchttoppen under sensommaren? Speciellt om man kommer norrifrån.

Jag tänkte gå själv eller med någon annan. Max en handfull personer.

Thomas Lummi
Stockholm Långdistansklubb
http://www.klubben.se eller http://www.sldk.se
http://www.sormlandultra.se --- 50 km löpning
 
Tack

Det var bra länkar. Återstår bara att se hur det blir med topbestigningen av de högsta topparna. Jag har ingen lust att klättra med klätterutrustning, men det verkar ju funka utan sådant.
 
Det var bra länkar. Återstår bara att se hur det blir med topbestigningen av de högsta topparna. Jag har ingen lust att klättra med klätterutrustning, men det verkar ju funka utan sådant.

Har du läst något som jag inte läst?

Kammen mellan Nord- och Stortoppen är respektingivande, och de allra flesta vill nog ha säkring där. I övrigt går de flesta anmarschvägarna över glaciärer med medhörande sprickrisk!

Finns en lös möjlighet att man skulle kunna tråckla sig fram från SV, ev via Svarta Spetsen.

Om du har klättervana så kan du ju bortse från mina varningar, annars så skulle jag råda dig att ha en reservplan.

Hur som helst, hoppas att du får en fin tur, med eller utan Stortoppen (om ni är flera varför inte normalvägen inknutna och med nödig utrustning över Mikkajekna?)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips