Säg att jag inte är dum i huvudet...

Om du är orolig för skavsår från sadeln kan du köpa ett gelöverdrag. När det börjar skava sätter du på överdraget, så nöter du förhoppningsvis på andra delar av rumpetussen :)

http://www.biltema.se/products/product.asp?iSecId=771&iItemId=90414

Jag köpte mitt på Lidl för 30 kr, de körde en kampanj häromveckan, kan finnas kvar i din stad om du har tur. Vet inte hur bra det funkar i längden, men tanken är ju att kunna variera lite och avlasta ömma punkter tills man åkt in sig ordentligt på sadeln. Annars går det säkert lika bra att lägga något klädesplagg emellan, billigt och bra.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.