sadel val, webbutik?

Läste om brooks sadlar(http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=13347) som verkar trevliga men jag tror jag måste ha något som inte färgar av sig. Jag cyklar inte så mycket heller så 30-200 mils incykling verkar lite tufft.
Någon som har tips på andra sadlar. Det finna aldelles för mycket att väja på!! Jag cyklar typiskt 2 - 5 mil och fundrear på lite längre turer. Cyklar helst i skog men det blir en hel del landsväg.
Sen tar jag gärna tips på bra webbutik då övik inte erbjuder mycket service.
 
Sadel = personligt

Det är ganska hopplöst att ge råd om en sadel för baken är så personlig. Det som fungerar för dig kan vara en plåga för andra osv.

Sedan är det ju en fråga om hur mycket pengar du tänkt lägga. Fizik Nizene (hopplöst produktnamn) gillas av några Selle Italia (har mängder med modeller) tycker andra är bra.

Inte mycket till svar man kanske något på vägen...

/Mattias
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
provcykling

Det låter ju rätt och riktigt men hhur ska man göra. Jag skulle vilja provcykla dem innan köp.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips