Ryggsäcksmaterial

PaulPersson; sa:
Vad är det för tyg man gör avbärarbälte och axelremmar av ?
Vad bör man använda som fyllning ?

Tacksam för tips

Paul Persson

Liggunderlag från claesohlsson. Har inte provat själv men jag skulle tro att det funkar finfint.
/sam
 
Inte det billigaste

samme83; sa:
Liggunderlag från claesohlsson. Har inte provat själv men jag skulle tro att det funkar finfint.
/sam

Jag har inte sett liggunderlaget från CO själv men generellt ska man inte köpa några billiga liggunderlag för att använda som "fyllning" i bärremmar och avbärarbälten. Dom utsätts för tämligen hård belastning och plattas till ganska snabbt om dom är av sämre kvalitet. Ett lite bättre liggunderlag av evacote eller liknande är att föredra. Om man inte vill köpa det dyraste att sätta saxen i så finns det några prisvärda att välja på. Everest på stadium verkar hålla bra kvalitet liksom Wigwam på Coop forum.
/Thomas J
 
Material mot kroppen

Vad skall man använda för material runt fyllningen då, Cordura 1000 är kanske inte så bekvämt mot höfter och axlar.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips