Ryggsäck?

avslutad210712

Gäst
KLAGER; sa:
Man klarar sig faktiskt helt utan mat i upp till 3 mån, så kortare tid än det behöver man eg inte någon ryggsäck.

Och de extra kallingarna bär man på huvudet förstår jag. Fast vad gör man av det första paret när man bytt efter 1,5 månad - på skallen eller........
 
Ryggsäck

Tycker att du bör klara dig med en 75 liters även om du skall ha tält o hela matkittet. Hans
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Själv har jag en Lundhags V8 >70 och den räcker men jag har inte gått mer än en vecka åt gången.
Storleken beror mycket på vad du ska släpa med och även din kondis. Tänk på hur många kilo du kan tänka dig att dra med. Hur stor är tältet, och sovsäcken brukar ta stor plats. Vilka kläder ska åka med osv.
Torka kött och grönsaker så minskar maten vikt och volym. En bra bok om det heter Friluftsmat från Prisma/Svenska Turistföreningen och författaren heter Anita Forsell.
 

avslutad210712

Gäst
Re: Ryggsäck

glanne; sa:
Tycker att du bör klara dig med en 75 liters även om du skall ha tält o hela matkittet. Hans

Tror också att det räcker långt med 75 liter. Köpte på rea hos getout och tänkte först köpa en 80 liters men färgerna på den tilltalade mig inte och en 65 liters tyckte jag kändes för liten så det fick bli en 100 liters. Tycker dock att den känns enormt stor och trots att jag provpackat med ett staika i orginalpåsen (som tar stor plats - går att komprimera minst 50%) och sovsäcken (också okomprimerad) så finns det hur mycket plats invändigt som helst och det innan jag lyft på locket. Kommer alltså inte att behöva packa något utanpå vilket är en fördel. Att ha en stor rygga "utifall att" kan vara en nackdel. På min är det svårt att få locket att sitta bra när säcken inte är helt fylld. En annan nackdel med en stor rygga är att man tar med för mycket bara för att det ryms. Det är en fråga om disciplin men hur ofta har man inte stoppat med lite extra "bara för att".
 
joan019; sa:
Vad har ni för uppfattning om hur stor rycggsäck som behövs för att kunna vara ute på tälttur under sommaren,
utan möjlighet till proviantering i ca 10 dagar.

Karimor Condor 60-100. (med dragkedjor)
finns inte den typen av ryggsäck kvar.
 
Mat!

KLAGER; sa:
Man klarar sig faktiskt helt utan mat i upp till 3 mån.

Ibland kommer det någon guldpärla, hur skall man kunna vandra i det här fallet tälttur utan mat?

Jag har varit på överlevnadsövinngar då jag var utan mat typ 48 timmar (och då försökte jag få i mig granbarrste, lavar och annat) och då började i alla fall jag bli mycket trött och vimsig, ok det finns folk som har överlevt nån vecka utan mat men då går man inte på vandring i fjällen och tycker det är kul!

Finns det något dokumenterat fall där någon inte har ätit mat under tre månader?

Så vad kommer denna "fakta" ifrån...

Du kanske gjorde en vandring en sommar uytan att äta eller;-)
 
Som sagt tidigare så handlar det om vad du vill/måste bära med dig.
Om jag skall på tur ensammen i en vecka så önskar jag en säck på runt 80 liter.
Det man skall komma ihåg är att en lite säck som man packar propp full känns tyngre än en större som packas lite lättare,,,
Mvh Niclas, använder 90L Norröna till 2dygn och mer,,,
 
KLAGER; sa:
Man klarar sig faktiskt helt utan mat i upp till 3 mån

Men det blir nog ganska korta dagsetapper när man ligger medvetslös, och jag tror inte att avbärarbälten sitter så bra över ödem.
...

Ryggsäcksförslag?
Jag tror i varje fall inte att man behöver en större säck än 80 liter om man inte har väldigt speciella krav. Så jag säger "60 till 80 liter för den vanlige vandraren".

Ge mig ett V!
Ge mig ett U!
Ge mig ett L!
Ge mig ett C!
...äh, ni fattar.
 
Re: Mat!

fafner; sa:
KLAGER; sa:
Man klarar sig faktiskt helt utan mat i upp till 3 mån.

Finns det något dokumenterat fall där någon inte har ätit mat under tre månader?

Så vad kommer denna "fakta" ifrån...

Du kanske gjorde en vandring en sommar uytan att äta eller;-)

Det kommer nog från klassikern, 3minuter utan luft, 3dagar utan vatten och sist men inte minst 3 veckor utan mat(sedan så menade Kurt inte 3 månader utan mat utan 3 månader utan kaffe, vilket kan vara ett helvete)
 
Tja, køb stort. Køb regulerbart. Og hav selvdisciplin når du pakker. Min er en anatomisk rygsæk med 70 l + 15 l Det har været tilstrækkeligt selvom alt skal bæres indeni.
 
Har själv en Atlas dvs80+2*10 liter Och packar ALLT i säcken. De första turerna var den ganska full men det har minskat för varje år och numera är den mycket rymlig. Under packningen inför 10-dagars turen förra sommaren så stod jag frågande och kliade mig i huvudet över vad sjutton jag hade glömt att stoppa i eftersom det var så attans rymligt i säcken.

Trivs för övrigt utmärkt med säcken och kan inte nog prisa de löstagbara sidofickorna (som kan bäras som dagtursäck ihop eller var för sig). Så vilken säck du än väljer så se till att du får en där sidofickorna kan bäras som dagtursäck, alltid lika trevligt att ta en liten sväng runt "baslägret" med bara något förstärkningsplagg och köket på ryggen.

Leif...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips