Ryggsäck på, byxorna trillar av....

Jag har provat 5 cm bred resår (köpt per meter) och satt dit bältesspännen. Det behövs 2-3 lager resår men sedan har man ett bälte som sitter bra utan att ta i höftbältet eller skava. Det finns många tänkbara lösningar, det gäller bara för TS att testa sig fram till "sin" lösning!
 
Som andra föreslår jag hängslen. Med bra hängslen slipper man dessutom dra åt livremmen så hårt, vilket minskar skjort-skrynkel runt midjan.

Annars handlar det som sagt antagligen om att ha ryggsäck med korrekt inställt bärsystem.
 
Har samma problem, förmodligen har man för liten röv. När byxorna blir blöta av svett expanderar dom och hasar ner. Bälten gav bara skav med höftbältet. Jag gick runt med häng på mina keb-byxor, det tog ändå stopp så tappade dom inte helt.
Nu har jag ett par Aclima med "inbyggd" åtspänning i midjan, och dom sitter där dom ska.
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.
Dt här kanske låter konstigt, men har ni provat byxor tillverkade för tjejer? Kanske är det passformen som behöver ändras? Jag har bara friluftsbyxor tillverkade för killar...annars fixar jag inte midjebältet på ryggsäcken. Inte för att byxorna åker ner utan för att det skaver och klämmer.
 
Kör med hängslen OCH livrem (ala Gunnar Sträng) då kan jag variera lite. På sommaren kan jag släppa rätt ordentligt på livremmen och det ventilerar bättre - förutom att bara köra med öppen gylf för ventilation - inte att rekomendera dock om det är mycket mygg! :)
 
Höftremmen hamnar på mig nedanför livremmen så det finns ingen möjlighet att byxorna glider nedåt så länge jag har ryggan på mig. Möjligen att jag bara haft tur med att byxans höjd och höftremmens placering passar ihop så bra, men det är mycket praktiskt. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips