Rutt som slutar där den börjar

Hej!

Är det någon som har tips eller kan länka tidigare tråd gällande fjälltur som går "runt"?

Vi kommer ha bil och kan ta oss vart som helst i Sverige men vi vill alltså komma tillbaka till bilen efter ett par tre nätter i tält. Inte i till exempel Sälen eller Åre utan högre upp där det gärna är färre turister. Vi planerar att åka i början av juli och kommer ha hundar med oss. Vi har tidigare erfarenhet av bland annat Abisko, Björkliden och Fulufjällen.
 
Åk mot Stekenjokk, ställ bilen vid bron över Saxån och gå leden mot nordväst och Saxfjället. Fortsätt mot Tjåkkelestugorna och sväng sen åter mot söder för att komma tillbaka till bilen. Eller ta en tur över gränsen in i Börgefjell nasjonalpark (om hundarna får vara där).
 
Grövelsjön har bra korta ruttalternativ.

T ex via Töfsingdalen och runda Gröthågna samt åter via Linnéstigen. Observera reglerna för avmaskning av hundar vid övergång till Norge.

Thure
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Spännande text.

Upplever du att din ebay DEET fungerar bättre än de produkter som finns på hemmaplan?

Effektivare att skrämma bort myggen, tveklöst ja. Samtidigt tänker man naturligtvis på att DEET är ett gift. Den lilla 100%-sprayflaskan(stor som en spritpenna) använder jag ytterst sparsamt när det krisar på allvar, det bukar räcka att dutta lite på mössan/hatten/skjortkragen för att ingen ska landa...undviker mer eller mindre att ha den direkt på huden.

För "vanliga" mängder mygg brukar jag använda vanliga MyggA spray(9,5% DEET...) med fullgott resultat.

EDIT: Sorry för off-topic
 
Padjelantaleden

Hej,

Vi gick en del av Padjelanta-leden och det var helt fantastiskt. Då körde vi till Kvikkjokk från Göteborg och då får man ju räkna med några dagars bilresa fram och tillbaka. Sedan så hade vi förbokat och betalat en helikoptertur från Kvikkjokk till Staloloukta. Så gick vi från Staloloukta tillbaka till Kvikkjokk. Det som var mest spännande tyckte jag var att det var som att gå genom 3 årstider eftersom man börjar högt upp och arbetar sig neråt. Det låg fortfarande en hel del snö kvar i början av turen trots att det var mitten av juli. Men sedan kom man neråt och det blev helst plötsligt sommar och mycket grönskande.

Kan varmt rekommendera denna resa men det är hel del vad om våren/sommaren är sen, som den var när vi var där så det kan vara bra att vara förberedd på. Det är även bra att veta att det är en liten båt som man måste åka sista biten in till Kvikkjokk så man måste ha med sig lite pengar.

Denna boken var mycket bra också men vi lånade den på biblioteket: https://www.adlibris.com/se/bok/vandringsturer-i-padjelanta-9789186433246

Här är en länk: https://www.svenskaturistforeningen.se/leder/padjelantaleden/
 

avslutad210712

Gäst
Börja eller sluta i Kårsavagge.

För en så kort tur hittar du inget vackrare
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.