Rullskidor i Göteborg?!

Finns det några bra områden där man kan utöva rullskidåkning?! Det kanske till och med finns separata spår för ändamålet?
 
Här kommer förslag

Förslag på ställen:
1. Skatås rullskidspår. Asfalt ca 1500 m.
2. Skatås "grus-åttan". Flack, fin grusväg 8 km. Mkt populärt bland rullskidåkare.
3. Gamla västgötabanans banvall från Hjällbo mot Gråbo (start vid Marieholm). Asfalterat, flackt, inga bilar, naturskönt.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Fler rullskidtips

Gamla Säröbanan, är rätt OK, lite mkt gående, cyklande och inlines på sommaren bara. Det brukar finnas kartor med alla cykelbanor hos cykelhandlarna. Välj ut en runda i närheten av där du bor med så få korsningar som möjligt.

Ett annat tips är annars att köra med de mest trögrullande hjulen som finns. Då uppstår två positiva effekter. Du får bättre träning. Men framförallt så blir det säkrare så att du även kan köra på mindre bilvägar. Vilken leder till den främsta fördelen, du kan starta direkt hemifrån och slipper ta bilen när du skall träna. Nackdelen är att alla åker ifrån dig på rullskidor men sen åker du ifrån dem på skidor.
 
Tillägg: Provcykla först

En självklar kommentar kanske, men cykla gärna först innan du testar en ny runda. Dels så testar du ev farligheter med ordentliga bromsar och dels så kan du mäta upp längden exakt mha cykeldatorn.
 
Re: Re: Fler rullskidtips

svartöra; sa:
Kan du rekommendera något märke med lämpligt (fruktansvärt) trögrullade hjul?
Nu var frågan inte riktad till mig, men...
Jag vet inte vilka rullskidor som uppfyller de kraven bäst, förutom ett par begagnade, dåligt skötta dito... :)
Hursomhelst så är nog Swenor Finstep den vanligaste modellen i Göteborg. Anledningen till detta är väl framförallt att de har bredare hjul och är litet mer terränggående än de flesta andra modeller. Detta är egenskaper som är ganska trevliga om man vill åka på grusåttan i Skatås. För egen del så har jag inte vågat mig ut i trafiken än så när jag åker rullskidor så blir det vanligtvis 2-3 varv på åttan i Skatås.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips