Ritning på cykelkärra?

Jag har funderat på att ge mig ut på en längre cykeltur, förhoppningsvis ta mig till Nikkaluokta och sedan bege mig ut på en vandring på ett par dagar. Beräknar att till denna tvådelade trapats kommer jag att behöva mer lagringsutrymmen än vad mina cykelväskor kan erbjuda.
Har därför länge funderat på att skaffa mig en cykelkärra men tanken att bygga en egen (och därigenom få ner totalkostnaden) har också slagit mig. Tycker detta borde vara möjligt att åstadkomma.
Är det någon som har någon ritning på en kärra eller vet var man kan få tag på en?

Mvh / Cristian
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
BOB Trailer

Jag ska själv åka igenom Kungsleden nästa år och jag vill ju då inte ha med mej en amssa packning på självaste cykeln. Så jag köpte en Bob Trailer-kärra på ett hjul som tar upp till 35kg vagnen väger bara 5,5kg.Jag har redan cyklat en hel del med boben och jag är mycket nöjd. Den känns inte av med eller utan packning. Gå in på http://www.bobtrailers.com för mer info. Vagnen heter BOB Yak Plus. Återförsäljaren i Sverige är http://www.CykelCity.se.
 
BOB Trailer på stig

Ja jag har cyklat på stig i skogen medelklass och det har gått hyffsat. Idag 21/12 i snöstormen med ca 15- 30 cm snö på vägarna i sthlm cyklade jag med kärran till posten 2km bort och plockade upp 15kg packning cyklade hem utan problem. Och ska du jämföra Boben(6kg) med en Gotlandskärra(15kg) så finner du genast en skillnad av belastning.Du måste testa en BOB, du måste uppleva BOBen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips