Repellering med utrustning

Om vi nu skall vara seriösa ett tag så gäller det vid firning med stridsmatriel beredd att minimera utrustningen eftersom händerna behövs till mer än vapnet.
De jag talat med som gjort det här skarpt berättade inlevelsefullt om skräddare som sydde till 5 minuter före K.
Ändå vid Princess gate var det soldater som rök och brännskadades. Firningen slutade i tvärstopp.

För att sen komma den legala biten ikapp med dagens verklighet med terroristlagar etc. Gå med i en lämplig frivilligförening och se till att övningen ordersätts så är ni 1/1 skyddade mot luddiga åklagare och konspiratoriskt tänkande ej deltagande. I dag måste man ha både hängslen och livrem.

Vi skulle alltid ha packningen nedanför oss och bära minimalt, men regler ändras stup i kvarten. Stundtals innan föregående har implementerats.

Vid en tillämpad firning på en av Danmarks klinter gick det åt 10 rep på en förmiddag, lera och bromsar sliter hårt på repen.

Och Mezzner även om du sett Tom göra det på film så var det nog på golvet mot en bakgrundsprojektion som var manipulerad, film är nästan bara båg.

go tur
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hr prof Andersson skulle nog som vanligt säga jo båda går även den ena är rättare, ännu. Språk är liksom rep elastiska, till olika grad.
 
Hr prof Andersson skulle nog som vanligt säga jo båda går även den ena är rättare, ännu. Språk är liksom rep elastiska, till olika grad.

Nähähäedå. Repellerar gör magneter. Rapellerar gör klättrare. Det ena är ett missförstånd/felsavning (eventuellt föranlett av att förledet "rep-" är så förföriskt i sammanhanget) det andra är lånat från franskan/latinet.

http://www.sprakradet.se/5451

John (som har gått på undervisitet)
 
Jag gillar den här meningen:
Knowing this, we could use 120 °C (248 °C) as a baseline for how "hot" is hot.

Intressant läsning annars. I grottningssammanhang skulle vi jämt snabbt ur men det känns ju en aning överdrivet efter att ha läst artikeln. Men visst i en någrahundrameters frifallande firning med väskor blir det ju varmt. Inget jag har fått göra dock. Men kanske är det bäst att alltid praktisera samma rutiner. Snabbt ur!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips