Recension av CitySelect på 60CS

Delar med mig lite erfarenheter av Cityselect bilnavigationskit. Köpte den från Netshop.no i samband med en 60CS och är positivt överraskad. OK, priset är högt (2.195 NOK) men man får en hel del för pengarna. GPS-hållaren är suveränt bra. Består av den vanliga snäpphållaren för 60CS som sitter på en snitsig blyhagelfylld dyna med gummisula som man ställer på instrumentpanelen och vinklar in. Hållaren står faktiskt som fastskruvad pga blytyngden och gummisulan. Dessutom ingår en 12V "ciggarett-plugg". Med CS har man faktiskt ett fullfjädrat navigationssystem med full autorutt över hela Europa. Kartorna har bra aktualitet där jag kollat och går ner till "byvägsnivå". Autorutten är snabb och räknar automatiskt om då man väljer "annan väg". Beräknad ankomsttid är lite tidsoptimistisk och bygger väl på att man kör skyltad hastighet. En del tokigheter såsom vänstersväng över heldragen linje kan man råka ut för men i Gbg-området funkar de flesta kringelikrokar och rondeller mm.
Det finns en otrolig massa platser inlagda såsom restauranger, affärer, sevärdheter, sjukhus, alla kommunkontor, offentliga inrättningar mm. De flesta ställen har dessutom telefonnummer. Fattar inte hur man fått tag på alla dessa data. Man kan ju undra hur länge detta är aktuellt. CS är bamsestort och tar en dryg "gig" på hårddsiken vid installationen.
Man får välja vilka kartor man laddar ner via Mapsource och minnet i 60CS räcker för drygt halva Sverige. Svarar gärna på frågor.
Mvh Martin GBG+Bohuslän
 
Hej Martin

Vet du (eller någon annan) var (om) det går att få tag i endast city select Europa kartan, utan sladdar och hållare (bilkit)?

Mvh
Calle
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Har du använt Metroguide 6 någon gång? Kan du isåfall jämföra det med Cityselect? Jag har nämligen hört att MG innehåller fler POIs än CS, fast det kanske inte gällde den europeiska versionen. Är det samma kartmaterial i MG och CS, eller är det nyare i CS?
 
Jag har inte någonstans sett något annat än antingen City Select medskickad med en GPS (exempelvis iQue) eller som ett paket, med bilhållare och sånt.

Man kan ju undra hur de har tänkt sig det, när nästa version kommer? Blir ganska gott om bilhållare med tiden, om de ska fortsätta på samma sätt.

Såvitt jag har sett har Metroguide, City Select och City Navigator exakt samma kartbilder i Europa (förutsatt att det är samma version, förstås). Detsamma gällde för Roads & Recreations, så länge den fanns.
Det som skiljer är ruttberäkningsinformationen.
Huruvida det är skillnad på antalet POI vet jag inte.

Anders
 
apersson850; sa:
Man kan ju undra hur de har tänkt sig det, när nästa version kommer? Blir ganska gott om bilhållare med tiden, om de ska fortsätta på samma sätt.
Jag har haft City Select Europe sedan version 4. Man beställer en uppgraderings-CD från Garmin (som levereras helt utan kostnad!)
Sedan går man bara in på Garmins webplats och aktiverar CDn. det kostar ca 100 USD för hela Europa, tror jag.

Så var rädd om bilhållaren! :)

Hälsningar
Leif
 
Även jag har City Select och visst är den bra, men den är långt ifrån fulländad, autoroutingen funkar oftast bra, men ibland så har jag befunnit mig 3 mil hemifrån och GPS:en har föreslagit en väg som blir dryga 9 mil, när jag då beordrar den att räkna om så valde den vägar i trakterna av 9-10 mil, först när jag kört en mil av den närmsta vägen, och således har ca 2 mil hem så fattar GPS:en hur det är fatt och räknar om till närmaste vägen. Förutom detta så är det väl kartmaterialet som inte är riktigt uppdaterat fullt ut, det har hänt att man blivit föreslagen vägar som knappt är framkomliga med cykel, det verkar även brista i informationen om en korsning är planskild eller i plan. En annan lustig kartografisk detalj som jag upptäckt är de tre rondeller som byggdes samtidigt i Öjebyn utanför Piteå i fjol somras, av dessa har en rondell kommit med i kartmaterialet, de övriga två finns där inte.
 
Jag har ju samma kartmaterial i min iQue.
Igår upptäckte jag en mycket lustig rutt. Men jag tror att det beror på att jag hade ställt in på Snabbaste vägen för ruttberäkningen. Då verkar den titta på de större vägarna, utan att ge sig in på småvägar, om det inte är nödvändigt. Detta är säkert en rimlig strategi i de flesta fall. Men i det jag råkade ut för, stämmer graderingen av vägarna på kartan inte med verkligheten. En del av vägen, den som är vettig att köra, visas som liten väg (grön). Då väljer iQue större vägar (röda och svarta), vilket leder till en omväg på en dryg mil.
Hade den vettiga vägen också varit markerad som större väg (svart på kartan), skulle jag tro att rutten blivit den rätta från början.

Anders
 
Jag hade superbråttom och köpte från aspidshop.com för 2200 spänn. Har ingen aning om det är ett bra pris men jag ville verkligen ha det snabbt. Paketet tog en dag från Lissabon och levererades till dörren.

diamondsutra; sa:
Hej Martin

Vet du (eller någon annan) var (om) det går att få tag i endast city select Europa kartan, utan sladdar och hållare (bilkit)?

Mvh
Calle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips