Rast/värme-jacka. Ej dun!

Jag vet att det finns ett antal "trådar" med detta ämnet men alla har en tendens att till slut handla om dun-plagg!!

Jag är ute efter en jacka med bra isolering för rast och värme som ska användas vid längre paddel-expeditioner i kallare klimat.

Vill ha:
-Huva
-liten packvolym (komprimerbar)
-Vatten resistent (tåla regn)
-Syntet-fyllning (kajak=vatten)

Vill inte ha:
-Dun (garanterat blöt efter 1 dag;-)

Finns det ngn med bra tips/erfarenheter som passar??
 
Snugpak Sasquatch reas för c.a. 1500:- på http://www.onestopknifeshop.com/store/snugpak-sasquatch.html

sng-sasq_sm.jpg


/ G
 
Visst är det praktiskt med en värmejacka att ta på sig vid raster. Men är det uppenbar risk att den blir blöt så kanske det inte hjälper att det är syntet. Även om det blir lite bökigare så kan det vara bättre med en ett separat foder (jacka/tröja i fleece eller annan syntetmaterial) och en ofodrad membranjacka utanpå. Det blir i alla fall mycket lättare att torka, även om syntet inte suger åt sig vatten.
 
Har själv en Lundhags Col Alpine Jacket, köpte den för ca 1,5 år sedan (när den kom). Jag är jättenöjd. Användt denna höst-vinter-vår. Inte att rekommendera under -15-20 grader då jag själv skulle välja en tjockare och du kan säkert själv förstå vad det är för isolering i en sådan.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips