Rast/värme-jacka. Ej dun!

Jag vet att det finns ett antal "trådar" med detta ämnet men alla har en tendens att till slut handla om dun-plagg!!

Jag är ute efter en jacka med bra isolering för rast och värme som ska användas vid längre paddel-expeditioner i kallare klimat.

Vill ha:
-Huva
-liten packvolym (komprimerbar)
-Vatten resistent (tåla regn)
-Syntet-fyllning (kajak=vatten)

Vill inte ha:
-Dun (garanterat blöt efter 1 dag;-)

Finns det ngn med bra tips/erfarenheter som passar??
 
Snugpak Sasquatch reas för c.a. 1500:- på http://www.onestopknifeshop.com/store/snugpak-sasquatch.html

sng-sasq_sm.jpg


/ G
 
Visst är det praktiskt med en värmejacka att ta på sig vid raster. Men är det uppenbar risk att den blir blöt så kanske det inte hjälper att det är syntet. Även om det blir lite bökigare så kan det vara bättre med en ett separat foder (jacka/tröja i fleece eller annan syntetmaterial) och en ofodrad membranjacka utanpå. Det blir i alla fall mycket lättare att torka, även om syntet inte suger åt sig vatten.
 
Har själv en Lundhags Col Alpine Jacket, köpte den för ca 1,5 år sedan (när den kom). Jag är jättenöjd. Användt denna höst-vinter-vår. Inte att rekommendera under -15-20 grader då jag själv skulle välja en tjockare och du kan säkert själv förstå vad det är för isolering i en sådan.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.