Ramryggsäck skär in i ryggen

Köpte mig en gammal ramryggsäck för att övningsgå med med tyngder fastspända.
Problemet är att den nedre horizontella stången som syns på bild skär in i ryggen i övre kanten av avlastningsbältet vilket gör ont och gör att ömmar ett bra tag efteråt. Inte särskilt skönt att gå med.
Finns det något jag gör fel, bör jag lägga vikten på något annat sätt, hur det nu skulle hjälpa?
Min idé är annars att lägga dubbelvikt liggunderlag emellan, men på något sätt ska man väl kunna bära en sådan ramryggsäck bekvämt utan en massa modifieringar?
 

Bilagor

  • IMG_0578.jpg
    IMG_0578.jpg
    73.2 KB · Visningar: 1,220
Prova flytta ner bältet ett eller två pinnhål så att stången hamnar högre upp från bälteskanten. Annars vet jag inte. Fram med bågfilen...
 
Kan bara spänna in remmarna på bältet och det blir inte bättre, finns inga andra pinnhål.
Blir nog lite liggunderlag imorgon!
 
Den ramen är ganska lik min Skarja. Det svarta nättyget som på din sitter ovanför det nedre horisontella röret skall sitta nedanför röret. Åtminstone är det så på min. På så vis blir det nättyget som bär av mot din rygg eller svank och inte röret.

Lycka till, Klas
 
Tack Klas! Flyttade ned tyget vilket inte hjälpte, men sedan testade jag spänna tyget rätt så rejält så nu känns det mycket bättre!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Hej.
Prova gärna att flytta upp vikterna någon decimeter.
Då får Du bra träning på höjd tyngdpunkt också.

Jag har lärt mej att det tunga i ryggan ska vara nära ryggen och högt upp så att belastningen kommer nära kroppen/ryggraden. Har alltid packat så själv.

Det kan lätt bli så att det blir ett moment som försöker vrida ramen utåt/bakåt i överdelen med nedre tvärstaget som vridpunkt. Då får Du också böja Dej framåt lite för att hålla emot och det blir tröttsamt. Så har jag upplevt det när jag lattjat med olika sätt att packa.
 
Det är de svarta breda banden som skall vara rejält spända, deras funktion är just att det är är de som skall stödja mot ryggen.
 
OK. Bara så vi är överens, vi talar båda om remstumparna med öljetter, av vilka en syns på bilden, samt motsvarande sprintar i ramen (?)

Om du menade att jag skulle spänna så att ryggsäcken hamnade närmre avlastningsbältet gjorde detta ännu ondare (det gröna bältet med gröna remma och mässingsöljetter).
Antalet sprintar i ramen är fyra; två som håller fast axelremmarna i toppen och två som håller axelremmar och avlastningsbälte i botten som syns på bilden.


Det är de svarta breda banden som skall vara rejält spända, deras funktion är just att det är är de som skall stödja mot ryggen.

Ska det övre svarta bandet sitta högt för att stödja ifall ryggen "dunsar mot"?

Just nu sitter det svarta nedre bandet nedanför stången höjdmässigt. för att det skulle fungera med avlastningsbältet sitter nu de röda snörena framför bandet i stället för mitt emellan, men detta bör väl inte göra någon skillnad?
Ska ut och gå idag så då får jag testa!
 
Om man utgår ifrån bärsystemets inställningar din bild, så kan du ju höja ramens placering både ett och två snäpp. Avbärarbältets upphängning på respektive sida justeras med öljetthålen i nylonremmarna som är fästa med sprintar längst ned på ramens utsidor. Då kommer ramen få en högre placering på ryggen och den horisontella stången kommer mer i svanken än i ryggslutet. Tror detta är tricket.
 
De svarta banden sätter man där de sitter bäst så att säga, det beror alltså mer på din rygg än ryggsäcken var de skall sitta.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.