Räddningsfilt - bra eller dålig?

Ville veta hur domd är folieliknande räddningsfiltarna fungerar så googlade lite. Läste då detta:

Värt att observera: Lägger man en så kallad räddningsfilt i aluminium runt kroppen kommer den att leda bort värmen 9300 gånger snabbare än luft! Och eftersom strålningen ”omvandlas” av tyger och hindras av kondens på folien är de reflekterande egenskaperna tveksamma. Så strunta i folier och satsa på vettiga plagg istället. Med ett tätt ytterskikt och porösa mellanlager ”omvandlas” strålningen till värme som kan hållas kvar i kläderna nära kroppen.

http://www.alewalds.se/book/export/html/134

Så är dom bra alls? Eftersom dom till och med säljs på apotek borde det väl betyda att dom gör någon nytta och inte tvärt om?
 
Nu har inte jag tid och läsa det där men han verkar inte vara för smart iaf......SKall kolla senare så jag bokmarkade

Läste snabbt men fatta inte hur han resonera och användingsområdet för filten.

Tror den som skrivit det här är ung,dum och möjligtvis chef på säkerhetstjänsen där
korkade idioter samlas.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Nu kan jag sett fel, men på en bild i en artikel om en omkullkörande skidåkare här nyligen verkade det som räddningsfolket virat in killen i bubbelplast. Visst tar bubbelplast plats men det väger ju inget och isolerar säkert lika bra som en alu-filt.
 
Alu-filten är ju lufttät och om inte annat så stoppar den ju att kall luft blåser bort varmare luft nära kroppen. Det är av samma anledning som det blir varmare i ett hus när man byggt in det i byggställningar med plast utanpå.
 
Kan tänka mig att där rymdfilten fungerar bättre än en plastpåse är som reflektor för värmestrålning. Alltså för att reflektera bort solstrålning om det är varmt eller fokusera värmestrålning från eld om det är kallt. Jag har inte testat det sistnämda, men det borde kunna göra en rejäl skillnad. Annars är det inte ofta strålning är den viktigaste värmetransportmekanismen.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.