Prylar som försvann (och som vi saknar)

För er som har saknat Nickel, no more!

f9239acb7e934c15ef99e6b6c708a0c9.jpg


Fanns att köpa på SFs bio i HBG...

Nya smaker och förpackning men annars samma gamla

http://www.sockerbageriet.se/Retro-kat4.html
 
vindslå med tryckknappar

Jackor som har vindslå med tryckknappar har blivit ovanliga. De vattenskyddade blixtlåsen vill jag inte ha.
 
Nostalgi

Morfars gamla haspelrulle känns rolig att ta fram då och då!
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    62.7 KB · Visningar: 862

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
En hel del av oss "utsidare" saknar inte alls ramryggsäckarna - för vi har våra kvar! :) För egen del (har en Caravan, 80 l, modell okänd) skulle jag dock gärna ha ett lite mer komfortabelt midjebälte, hur man nu ska kunna välja ut ett sådant, när det krävs minst en hel dags vandring innan man riktigt känner hur det känns?

Jag saknar bomullstältens hemtrevlighet (jämfört med dagens plasttält) - men absolut inte deras tyngd och fuktkänslighet!

Jag kan också sakna min okunskap och/eller det begränsade utbudet. I dag blir man ju helstressad över alla valmöjligheter som ges av Internet. Förr fanns det ett bara ett fåtal lokala handlare samt Fliesbergs. Då var det lätt att känna tillfredsställelse med sitt köp, sett i relation till budgeten. Nu gnager alltid ovissheten och man fortsätter googla även efter köp - vilket ofelbart leder till funderingar/tveksamheter/ånger.

(Och sedan förstår jag inte vad Nickel, Raketost etc. har med friluftsutrustning att göra, även om också jag iof sig är en fan av "Gammaldags").
 
@ oldtimer:

I detta sammanhang så användes nickel för snabb energi (socker) i en bra förpackning som kunde "bo" i ryggsäcken över lång tid.
 
Saknar även telefonkataloger och gula tidningen.
Medan jag saknade smartphone och hade en ibland opålitlig internetuppkoppling i lägenheten använde jag telefonkatalog (så sent som för några år sedan). Med smartphone i fickan, däremot, finns det knappast bruk för tocket.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips