Problem med Triangabrännare

Hej!

Jag har använt samma brännare till mitt spritkök i 20 år utan några som helst problem.
Skulle den dock gå sönder blir det ju inte roligt om man har typ 10 dgr kvar på äventyret.
Undrar därför om någon varit med om att en brännare havererat? En spricka i godset bör ju tex göra den obrukbar.
Är alla Triangabrännare 100%-iga eller borde man rentav ha med en extra i reserv?

Mvh Micke
 
Fånigt svar: Ingenting är hundraprocentigt. Man kan alltid ha med två eller tre av allting, så länge det är saker som är totalt oumbärliga om de skulle haverera. Hängslen och livrem.

Trangiabrännaren är nog en av de stabilaste friluftsprylarna man kan ha med sig, och jämfört med andra brännare, så är den kanske den absolut stabilaste.

Jag skulle aldrig ta med någon extra brännare om jag hade ett trangia. Skulle brännaren mot alla odds haverera, kan man oftast ersätta brännarfunktionen med något annat. Du har säkert någon liten metallburk med dig (glasögonfodral, kängsmorning, mindre kokkärl etc) som kan tjäna som tillfällig brännare. Sprit är enkelt och relativt säkert att bränna i "alternativa" brännare, eller att använda för att starta eld med (jämför med gas eller bensin...)

På fjällturen i somras t ex, tog en vandringskamrat fel flaska hemma, och fick med sig lampolja istället för T-sprit. Vi sög upp lampoljan i en "veke" av gamla boksidor, och kokade mat på så vis. Visst tog det tid, men mat fick vi.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Carassius; sa:
Hej!

Jag har använt samma brännare till mitt spritkök i 20 år utan några som helst problem.
Skulle den dock gå sönder blir det ju inte roligt om man har typ 10 dgr kvar på äventyret.
Undrar därför om någon varit med om att en brännare havererat? En spricka i godset bör ju tex göra den obrukbar.
Är alla Triangabrännare 100%-iga eller borde man rentav ha med en extra i reserv?

Mvh Micke

det är inte mycket vikt att släpa med extra
det går ju använda trangia kärlen med ved/sly
det går att använda ett av kärlen som burk och elda i den om det skulle knipa
om du använt din brännare i 20 år så kan du använda den och den har ju inte gått sönder ännu. är det så att den visar tecken på att inte vara ok ? isåfall byt ut den.

så visst om du känner dig tryggare med den så ta med den, men personligen ser jag inte att brännaren skulle gå sönder skulle vara ett problem. Den du tar med skulle nog mer fylla funktionen som nalle
dvs något man tar med sig bara för att det känns tryggare men som man med huvudet kan räkna ut att det igentligen inte behövs.

lycka till
 
Lättviktsbackup är en avklippt nederdel (1/4-1/3) av en ölburk, kan inte väga många gram.

Annars finns det mer avancerade ölburksbrännare (t ex Coke Can Stove), för den som gillar att pyssla. Annars är väl trangiabrännaren relativt tung (med tanke på att den strikt taget bara är, ja, en burk)
 
Ja, förutsatt att man ids "slepe öl hele vejen op hit", dvs ha med sig läskburkar. Eller menar du att nedskräpningen gått så långt att det bara är att plocka burkar, även i fjällen? ;)
 
Trangiabrännare

Hej Micke! Min erfarenhet av trangiabrännare
är god,men jag har bytt några gånger
för flera år sedan,dom kan "becka igen" av
sot o dyl. Antingen tar du med dej en i reserv
eller använder något annat kärl eller burk
som brännare om den havererar.
 
Trangia

Apropå problem med Trangia så verkar det vara ett varumärke som är lätt att stava fel. Jag gjorde en liten snabbsökning i forumet... :D

Tranga (13 trådar), Trianga (23 trådar), Triangia (62 trådar!) - nån som hittar fler varianter?

Jag funderade lite på "gå sönder" - hur mycket måste en Tirirangirabrännare gå sönder för att den ska vara obrukbar? Jämför med en gas- eller flerbränslebrännare som ju bara behöver gå sönder en smula för att vara obrukbar.

Så bästa reserven är att köra med sin gamla spritbrännre :)
[Ändrat av Nordesjö 2006-01-02 kl 12:45]
 
Trangia

Har aldrig hört talas om någon som som haft en Trangiabrännare som gått sönder. Mina föräldrars brännare är 40 år gamal och funkar fortfarande. OK, de kan becka igen men åtgärdas enkelt med stålborste och en nål. Ifall brännaren nu skulle vara obrukbar så funkar det med en vanlig eld.

Skulle tro att det är bättre att bära med sig 3 tält i reserv och några extra ryggäckar för det är betydligt vanligare att tält och ryggsäckar går sönder.
 
Ja det värsta som kan hända är väl att den läcker så att spriten rinner ur.

Går den sönder på annat sätt så fungerar den väl fortfarande som en behåller som spriten kan brinna i.

Att småhålen beckar igen gör ju visserligen att man tappar effekt, men fungerar hjälpligt gör den ju ändå.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips