Parkas ofodrad ej svart?

Parkalång ofodrad jacka i annan färg än svart.
Var i friluftsboden och såg en klokt gjord Tierraparka, men färgen svart, endast, gör att den helfet går bort.

Känner någon till en bra ofodrad parka i brunt, grått eller någon annan mindre smutskänslig färg?

Brukar vara i grönsakslådan, inte gå på asfaltstråket.

Tack på förhand.

go tur
 
Våra uppfattningar om parkaslängd tycks vara skilda. Jag vill ha en jacka som går ner över övesta delen av låren.
Ljusblå och svarta finns det gott om men mindre jordkänsliga färger tack.

Tack på förhand
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Efter att ha känt och tittat på en Särma har jag beställt en, fick sytt en smock i Loden som jag var mycket nöjd med, men ett toalettbeslk på ett matställe räckte för att någon annan skulle uppskatta den lika mycket. Tjuven tog också min ryggsäck så hemresan blev kall och lätt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips