Paddling utan lyft Värmland

Hejsan,
Skulle vilja ha lite tips om lämplig paddling (packraft) i eller kring Värmland i början av juli.

Vad jag önskar är:
* Strömt vatten för det mesta (dock helst inte mer än klass ii)
* Inga lyft (eller väldig få, typ 200m är ok, sitter i rullstol)
* Typ 50-100 km
* Vildmark
* Iläggsplats nära busshållplats, upptag där jag kan lämna bilen och ta mig till ilägg med buss

Går det att hitta allt detta? :)
 
Har du kollat upp klarälven där man kör timmerflottfärder?
http://www.vildmark.se/Timmerflottf%E4rd+7+dygn+%2D+100+km__1053.html

Du behöver ju inte själva flotten, men i och urläggningsplatser har nog hyfsade kommunikationer.

Sträckan de flottar är ju helt utan lyft eftersom man inte orkar lyfta en flotte. Vattnet strömmar hela vägen, men det är aldrig några forsar. Har du inte allt för bråttom så kommer du bara behöva paddla för att hålla lämplig kurs när älven svänger. Du kanske även kan hitta någon sträcka uppströms eller nedströms där det är lite mer fors om du önskar det.

Det kanske inte riktigt lever upp till dina krav på vildmark, men frågan är om riktig ödlighet går att hitta någonstans i Värmland, speciellt om man ska kunna ta sig dit med buss. Jag har provat en endagars tur och man var ju inte direkt ensam på älven, men det var heller inte överbefolkat. Här och var såg man även bebyggelse från älven.
 
Såg nu att de även har kanotturer på webbplatsen jag länkade till. Kanske går att hämta vettiga tips ifrån.
 
Tack för tipsen, det blir Klarälven denna gång.

Då en följdfråga, är det ok att dricka Klarälvens vatten? Ser att flottfärdsföretagen skickar med färskvattensdunkar med flottarna. Är ju smidigt om man slipper koka vattnet/filtrera.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips