• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Paddla på Yngern

Hej!
Jag är ofta på Yngern men ser nästan aldrig någon annan som paddla där. Fastän sjön är mycket vacker, vattnet är rent och naturen verkar orörd.
I fyra år såg jag kanska 4-5 gånger folk med Kajak där. Synd! Finns det någon som regelbunden paddlar där?
Hälsningar,
Jörg
 
Finns ju många sjöar i området.

Troligen möter du fler kajaker på Klämmingen Marvikarna m fl. Men jag håller med Yngern är en fin sjö.

Thure
 
Brukar rollar en del där på stora badplatsen. Håller dock mest på vid tider då det inte finns massa folk där. Tänkt att paddla runt ngr gånger då området är fint men då jag helst paddla på havet har det inte blivit av pga tidsprioteringarna
 

Henkes

Avstängd
Jag är där ibland. Brukar lägga i den sydligaste viken. Väldigt fin sjö, men det stämmer att man sällan ser andra paddlare där. Varit där 3-4 ggr i sommar.
 
Yngern

Jag bor i Järna, paddlar då o då på Yngern och möter aldrig någon på sjön överhuvudtaget. Kan vara underbart att bara umgås med fiskgjuse och häger, men paddlar gärna med sällskap också.
 
Har varit ofta nere vid stora badplatsen på kvällarna för rolla och grilla. Ibland är vi fler ibland är jag ensam. Rätt bra strand för att lära folk roll och tekniker faktiskt med bra sandstrand och aldrig ngr vågor, rätt fin natur och konstig nog nästan aldrig ngr människor när man är där en sommarkväll.
I höstas var jag rätt ofta både vid badplatsen men även på andra sidan där Sörmlandsleden korsa vägen till Gnesta. Vart perfekt att träna med racerkajaken när det blåste så mkt överallt annars.
Men för det mesta är det alltid väldigt spontant, har inte gjort ngn övernattning där heller.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Henkes

Avstängd
Är det badplatsen vid Nykvarnvägen eller vad vägen heter? Har funtat på att lägga i där, men såg att det e en bom när jag åkte förbi idag, så man får väl bära hundra meter eller ta kärran.
 
Jo precis, man få bära en bit. Annars har jag sjösatt sydväst om sjön när man ta den lilla vägen som gå mot Gnesta längs sydsidan av sjön. Där finns ett ställe (just där Sörmlandsvägen korsa) där man kan parkera precis vid vattnet och inte störs av några badgäster.
 
Om man även vill träna roll eller kamraträddning eller grilla med vänner är det mycket finare vid badplatsen. Sandstrand och bryggor och en/två fasta grillar finns det. Även härlig kvällssol brukar vara där. Dock bör man tänker på att det kan vara mycket folk där en varm sommardag i Juli och då är det nog bättre med det andra stället.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips