Paddla några dagar i Finland

Sommarens semester är spikad, nästan. Det blir Finland norr ut.
Kan bli några dagars paddling på Saimen.
Vi har god vana vid fjällen med tält och hela paketet.
Någon som vet något bra ställe att hyra K2 eller kanadensare
OCH vilket är lämpligast att hyra av dessa två alternativ?
 
Saimen är ju en stor sjö där jag antar att vinden kan ta fart. Jag skulle välja kajak där, eftersom jag tycker det är svårt att manövrera kanadensare i blåst.
 
Saimen har stora fjärdar men också mindre vattenytor med skärgård.

N%C3%A4ytt%C3%B6kuva-2020-8-25-kello-14.08.19.png
 
Hej! Jag har paddlat i Linnansaari nationalpark med start fråm Oravi. Vi paddlade fre-sön och jag tyckte det var riktigt fin paddling. (Har även besökt parken för långfärdsskrinning.) I år ska jag bege mig med en grupp till den närliggande parken Kolovesi. Ett förslag är att ni skulle starta i Kolovesi och sedan paddla till och i Linnansaari. Det erbjuds transport av kajaker och kanoter mellan dessa ställen. Vi hyrde då för några år sen. Tyckte i alla fall då att de erbjöd helt vettig utrustning: https://www.oravivillage.com/fi/Aktiviteetit/Kesa/melontavuokraus
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips