paddel skor

hej tänkte skaffa mig ett par skor så här på höstkanten finns det någon som har förslag .Jag tänker använda dom tills isen lägger sig och så fort det finns en ränna att paddla i på våren. Så finns det någon som kan tippsa om ett märke och vart jag kan köpa dom mvh Jörgen
 
De paddelskor jag vill rekommendera är av märket Chota.
http://www.chotaoutdoorgear.com/
De har både höga stövlar och lägre skor.

För min del använder jag stöveln Mukluk Light Boot (MK150) som gör det mycket smidigt att kunna kliva i från vattnet även när temperaturen inte inbjuder till det.

Jag har använt dem flitigt så det första paret har nu ersatts. Under de år jag haft dem så har jag efterhand fått täta sömmarna lite här och där med Liquisole. Men detta till trots så har jag varit mycket nöjd med dem.

I Sverige kan du shoppa hos (åtminstone):

http://www.orust-kajak.se/
http://www.escapekajakcenter.nu/
http://www.skimseakayaks.se/

Samtliga är trevliga och bra handlare att ha och göra med.


Dessutom har Brooks något liknande men de har jag ingen erfarenhet av.

http://www.brookspaddlegear.com/greenland.html


Mvh
/SJ
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
tack det fanns ett nytt företag som jag hade missat jag bor så långt från någon butik så ju fler butiker jag kan hitta ju bättre. Så tack än en gång.
 
skopåsar?

När jag paddlar på vintern brukar jag dra ett par såna där skopåsar i galon (eller vad det är) över ett par tjocka raggsockor. Det funkar att ha dom öppna och vädra fötterna när man paddlar och ska man gå iland kan man dra upp dom och kliva i några dm djupt vatten utan att bli blöt om fötterna. Är man ute på en längre tur har man ett par torra kängor i packningen att plocka fram när man kliver iland för kvällen. Kan det va nåt?
 
Re: skopåsar?

m.; sa:
När jag paddlar på vintern brukar jag dra ett par såna där skopåsar i galon (eller vad det är) över ett par tjocka raggsockor.

Sådana där cover boots är rätt olämpliga i kajak om man går runt och måste bada eftersom de bromsar rejält när man simmar. Du skriver visserligen att du öppnar dem för vädring och då halkar de väl av i bästa fall i en bad-situation.
 
Re: Re: skopåsar?

515442; sa:
m.; sa:
När jag paddlar på vintern brukar jag dra ett par såna där skopåsar i galon (eller vad det är) över ett par tjocka raggsockor.

Sådana där cover boots är rätt olämpliga i kajak om man går runt och måste bada eftersom de bromsar rejält när man simmar. Du skriver visserligen att du öppnar dem för vädring och då halkar de väl av i bästa fall i en bad-situation.

Nja, när det är så pass kallt att jag använder skopåsarna räknar jag nog ändå inte med att kunna simma särskilt långt :) Skulle det till äventyrs behövas skulle jag nog ganska lätt kunna dra dom av fötterna.

(Av ren nyfikenhet: I vilket sammanhang har du prövat att simma med skopåsar på fötterna??)
 
Re: Re: Re: Re: skopåsar?

515442; sa:
m.; sa:
(Av ren nyfikenhet: I vilket sammanhang har du prövat att simma med skopåsar på fötterna??)

Vid någon övning för länge sedan. I detta reportage går författaren längre än jag:
http://www.utsidan.se/ddb/reportage/alla/687.htm

Han provade på riktigt, och kallar dem en "potentiell dödsrisk".

Hmm, låter ju dramatiskt. Jag tror faktiskt jag ska pröva att simma med dem på. Lovar att återkomma och berätta om resultatet.

(Jag antar att det är samma Lundhags "coverboots" vi pratar om. Mina finns på http://shop.lundhags.se/746-17-64.html)
 
Jeg er også interesseret i ikke at få våde fødder om vinteren når jeg går ind og ud af min kajak.
Jeg tænkte at et par tør bukser fra Reed/Chillcheaters ville være sagen, men de kommer ikke med fast monterede sokker, kun med latex manchet.

Jeg skrev til Reed og spurgte hvad det ville koste at montere sådanne sokker istedet for manchet. Det ville koste 10£. Men de skrev også at det ville være meget farligt, for hvis der kom vand ind fra oven, så kunne det ikke løbe ud. Min konklusion blev at jeg nok kunne klare mig med lidt våde fødder mod at bevare livet mit i en nødssituation. Jeg har købt et par lange Reed wading socks, men ikke haft lejlighed at prøve dem endnu.

-- Kasper
 
Vadarboots, typ Lundhags eller andra, är inte lämpliga att ha på om man riskerar gå runt.
Visst, i teorin kan man ju ta av dem när man ligger i vattnet men om man paddlar vintertid så kan man behöva den energin till väsentligare saker när man väl ligger där.
Enklast och säkrast är att helt enkelt inte ha dem på under tiden man paddlar, bara vid i och urstigning.
För detta ändamål är de perfekta och fungerar mycket bra vid vinterpaddling.
 
skobekymmer

Jag ville bara passa på att höja ett varningens finger ang skor i kajak.

Ryktesvägen har jag hört att en person fastnat med skorna i styrningen vid ett badtillfälle. Den här gången gick det bra men det kan vara bra att ha det i minnet vid val av skor. Även strumpor kan ställa till det.

Jag fick bada ofrivilligt för första gången på 25-år för någon vecka sedan. Jag hadde ett par mjukis brallor på mig som åkte ned över benen vilket gjorde att jag inte kunde simma någe vidare. Strumporna hindrade mig från att dra av mig brallorna. Jag var utmattat redan när jag hamnade i sjön vilket inte underlättade dykningarna för att få av mig byxor och strumpor.

Sålunda kan det vara bra att lära sig av både sina egna misstag och andras.

Mvh Kåre
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips