Packraft i Färnebofjärden?

Hej,

Funderar på att ta mig en paddeltur i Färnebofjärdens Nationalpark innan myggplågan. Min fråga är vad som skulle kunna vara en lämplig tur med en Packraft?

Tänkte vara ute ca dygn och planerar att övernatta. Då farkosten i sig är av den art att jag behöver beakta vissa säkerhetsrutiner bör rutten anpassas på så vis att jag inte korsar för stora sträckor i öppet vatten.

Är tacksam för tips och förslag!
 
Rätt fint att börja vid bruket i Gysinge, paddla uppströms och sen bort åt vänster, sen kan du paddla ner vid Sevedkvarn, finns ett antal bra sovplatser däromkring. Att paddla stora fallet vid bruket kräver erfarenhet, men forsen mellan stora fallet och Sevedkvarn är fin.
 

Bilagor

  • gysinge.jpg
    gysinge.jpg
    104.6 KB · Visningar: 1,480
Intressant rutt. Jag är dock inte så erfaren vad gäller forsar. Är det möjligt att lyfta vid dessa ställen?
 
Intressant rutt. Jag är dock inte så erfaren vad gäller forsar. Är det möjligt att lyfta vid dessa ställen?

Den enda forsen på den utritade rutten är vid Sevedskvarn. Där kan du lyfta, det är dock inget problem att paddla som nybörjare (förutom om det är väldigt lite vatten). Håll den vänstra rutten. Du kan åka ner som en badanka, paddeln i luften :) Kom ihåg att luta dig in mot stenar om du kör på dem. Om du går med i UPK (www.upk.se) kan du gå deras forskurs, den ges först i Fyrisån och sen i Gysinge. Går bra att köra packraft (rekommenderar dock att du går med vanlig forskajak, då det är mycket svårare än packraft)
 
är det forsfritt vid sjöforsen och jägern? Paddlar canadensare på lugna vatten och aktar mig för fors.
 
är det forsfritt vid sjöforsen och jägern? Paddlar canadensare på lugna vatten och aktar mig för fors.

Det är fors motströms vid Dragholmen så där kan man behöva lyfta, men paddlingsbart ibland (både kanadensare och packraft). Väldig brett så man får kryssa sig upp.

Sen rörde sig vattnet vid Skogsvaktaren, men inte mer än att en nybörjare i kanadensare eller packraft kan köra det. Kanske annorlunda vid annan väderlek?

Sen som sagt Sevedskvarn. Bra lyftmöjligheter med stigar etc.

Med packraft funkar nog Gangenån och kanske Åsbyån som avstickare.

Var några år sen jag paddlade detta med packraft.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Rätt fint att börja vid bruket i Gysinge, paddla uppströms och sen bort åt vänster, sen kan du paddla ner vid Sevedkvarn, finns ett antal bra sovplatser däromkring. Att paddla stora fallet vid bruket kräver erfarenhet, men forsen mellan stora fallet och Sevedkvarn är fin.

Hur lång är den här turen du tipsat om? Kikar på alternativ för SUP-paddling med en övernattning
 
i nationalparken råder tältförbud, så det enda stället att övernatta på är vid långlådingen.
 
Jag tältade inne i ett av dessa vindskydd en gång;). Det var högt vattenstånd och jag kunde paddla ända fram och parkera kajaken precis vid vindskyddet. Pga mygginvasionen så slog jag upp innertältet där inne.
 
I hela parken finns det gott om vindskydd, men på den rutten vi pratar om här finns bara stugan vid långlådingen. Finns iof ett vindskydd vid parkeringen vid sevedskvarn också, men där är det ofta fullt med fiskare
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips