PackLite

Hejsan,

Jag köpte förra sommaren ett par PacLite byxor som var tänkt att jag skulle kunna använda under för att vandra i och dessutom ha när jag springer då det regnar.

Nu är det så att ett år senare så är dessa helt slut, jag blir blöt på hela benen och jag har reklammerat den till Gore. Dessa har erkänt att det är tok med byxan så ingen fara på taket för min del.

Det jag tänkte höra är om det är fler som har haft liknande erfarenheter av PackLite som jag har, dvs att de inte är speciellt tåliga och att membranet blir utslitet på innsidan av byxan som det var i mitt fall!

Martin
 
Håller på torrt!

Tja!
Köpte ett par Tierra Paclite byxor för cirka 1500 kronor inför årets Sarektur. Har tänkt mig byxan som ett allvädersplagg för en mängd olika aktiviteter; cykling, vandring, löpning, skidåkning etcetera.
Satsade på låg vikt varför jag exkluderade (dyrare) alternativ med blixtlås, förstärkning insida ben med mera...

En fin detalj (som faktiskt fungerar) är kardborreband som förhindrar "fladder" vid till exempel cykling.

Risken med dessa byxor är väl att jag skall slita upp insidan av nedre delen av (sömmen, typiskt Gore eller...) byxan vid typ längre vandringar... men det får jag ta (alternativt reklammera?)!

I Sarek så fungerade byxorna helt suveränt vid vad. Med kombinationen stövlar och tejp höll jag mig torr under hela turen. Är av den klara uppfattningen att jag nästa gång skall klara mig med ett par kängor (typ Island Meindl), varadaröverdrag (typ Lundhags) och en massa högpresterande tejp!

Kompletterar med kortbyxor sommartid!
Vintertid använder jag mina Tierra Climber (typ...) alléna!

MVH
Jmlove
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips