packa ryggsäck

En liten fundering kring packning av ryggsäck.
En del anser ju att man skall packa allt i rullar, medan en del undrar varför.

Så jag undrar just... Varför?
 
rullar.

Jag personligen är en ordningsmänniska och skulle aldrig klara mig utan packpåsar. att ha allt i en enda stor röra gör mig mentalt störd :)

Jag rullar det mesta när jag packar för att jag upplever att kläder blir mindre skrynkligt när det rullas. upplever även att det får plats mer då.

Min flickvän är helt tvärt emot. hon bara trycker ner så mycket som möjligt. och har tydligen någon typ av system i det hela. men så har hon inte heller någon enbart toppmatad ryggsäck.

Kan det vara så att folk som har ryggsäckar med längsgående blixtlås är mindre ordningsamma?

m
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Kompaktare packning i rullar?

Jag packar i rullar i packpåsar, dvs jag rullar ihop det som ska rullas ihop och stoppar rullen tillsammans med andra liknande rullar i packpåse.

Anledningen till att jag rullar är att det känns bra att rulla ihop grejerna och att det tar mindre plats. Anledningen till att packpåsarna smyger sig in är för att upprätthålla lite ordning. Ville man komprimera ännu mer skulle man kanske skippa påsarna utan rulla och knöka ner i säcken direkt.


MVH
Jakob - som glömde solskyddsmedel i fjällen v 30 och således ömsat skinn på näsa och armar några gånger sedan dess.
 
Packa ALLT i rullar? Den har jag inte hört förut.
Om vi inte snackar om det gamla "rulla eller knöla sovsäcken"-diskussionen, men det är kanske en annan sak.

Det enda jag rullar är jackor, byxor och varma tröjor. Det gör jag för att man om man rullar rätt (som i lumpen: plagget blir sin egen påse) får rullningen att låsa sig själv och varje plagg blir ett fint paket.
Fleecetröjan blir till exempel en utmärkt huvudkudde.
 
Jag knölar ner allt eftersom jag tycker man på så sätt bättre kan fylla springorna mellan sovsäck och packpåsar och liknande. Knölar ner tältet med pinnarna lösa och har märkt att det går ner bättre så. Det ska tilläggas att jag har en 80l enbart toppmatad rygga
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips