På jakt efter bra skidbyxa.

Jag funderar på att köpa nya byxor att ha för utförsåkning, är det någon som kan rekommendera bra byxor? Helst ska byxan ha hängslen och gå upp lite högre så att man inte blir kall om magen och ryggen.
 
Bra fråga. Det är svårt att hitta ett par brallor som sitter bra, håller snön ute, ventilerar hyffsat och dessutom håller mer än en säsong. Jag har inte lyckats.

Det finns många bra modeller av gtx-byxor men dom är oftast löjligt dyra och alldeles för ömtåliga för att tåla att nötas av stålkanter och grankvistar (som kommer mot en i okontrollerat hög fart). Hur kul är det att riva söder sina nya 4000 kronors-byxor för att man råkade trilla på fel ställe?

Har har börjat snegla på rena slalombyxor, dom har oftast lite grövre tyg men är (vad jag sett) nästan alltid fodrade och därmed diskvalificerade.

Kanske är det dags att pröva MC-brallorna, inbyggda knäskydd och definitivt hållbart tyg!
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Jag är sugen på Haglövs skidbyxor som jag tycker sitter skönt och finns både i hög och låg modell. Jag vill dock ha dom låga med hängslen eftersom jag tycker att underställ och tröja räcker även på magen.
 
Kolla in Norröna Trollveggen på http://www.norrona.no (under fjellsport) Har själv använt dessa i två vintersäsonger (daglig användning från januari till maj, inte bara som skidbyxa, men till stor del, även som "daglig" byxa) utan att de gått sönder av några stålkanter (och jag ramlar mycket...). Har dock lyckats göra sönder dom efter ett svanhopp från cykel ner på asfalt och med knät som stötdämpare men det lagades av norröna.

/Martin
[Ändrat av plast 2002-08-28 kl 17:15]
 
Har använt ett par byxor från Columbia i deras egna materiat "titanium" i tre år utan några som helst problem. Vind och vattentätt med heldragna dragkjedjor och minst halva priset mot Gore Tex. Ångarar dock att jag köpte salopette modellen då det brukar bli för varmt på bröstet vid toppturer.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Columbia verkar helt ok

Brorsan kör med dessa byxor och det funkar utmärkt. Nu är det iofs bara 2 år gamla, men ser ut som nya.

Kan annars rekommendera Klättermusen som jag kört riktigt hårt med i tre år. Ser ut som något hämtat ur en rambofilm, men ska du på fest kan du ju byta byxor. Alla byxor går sönder när du sätter stegjärnen i dem...

För vanlig skidåkning tror jag Columbia är perfekta. Jag skulle satsa på ett ganska tätt material eftersom man blir mer blöt från utsidan än insidan om man inte ska gå uppför berget.

Lycka till
/föhl
 
f_lindstrom; sa:
Kanske är det dags att pröva MC-brallorna, inbyggda knäskydd och definitivt hållbart tyg!

Jag använder mitt Dainese GTX MC-ställ med alla skydd och kevlarförstärkningar när jag åker skider. MC-ställen har kraven ställda "lite" högre än skidställen, dom e ju trots allt gjorda för ganska höga hastigheter samt elaka kaningar på asfalt.. Ett annat tips är att kolla in ryggplattorna som MC-åkare använder.. Skall man ändå slänga ut 6000-10000:- så är det väl bra om man har dubbel funktion på prylarna.


.
[Ändrat av FJS90/91 2002-09-03 kl 16:04]
 
hihi

Hittade detta.. :)


Skidsport.jpg


[ http://www.ap-products.nu/sports.htm ]
 
FJS90/91; sa:
f_lindstrom; sa:
Kanske är det dags att pröva MC-brallorna, inbyggda knäskydd och definitivt hållbart tyg!

Jag använder mitt Danise GTX MC-ställ med alla skydd och kevlarförstärkningar när jag åker skider. MC-ställen har kraven ställda "lite" högre än skidställen, dom e ju trots allt gjorda för ganska höga hastigheter samt elaka kaningar på asfalt.. Ett annat tips är att kolla in ryggplattorna som MC-åkare använder.. Skall man ändå slänga ut 6000-10000:- så är det väl bra om man har dubbel funktion på prylarna.

Såna mcbyxor har jag... Hmm.... Kanske skulle testa dem i skidbacken i vinter. Ryggskydd har jag redan.
 
ööhhh...

Jag såg inte ditt namn "Ducati Monster".... De e klart att en Duccatist har Dainese ställ.

(förtillfället utan Ducati..snyft)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.