Outriggerkanot

Hej!
Jag ar nyfiken på om det ar några som paddlar outriggerkanot i Sverige, typ Hawaiianska kanoter?

//Johan
 
Konstfack..

Det var nån tjej på konstfack som hade byggt en väldigt designad utriggare som x arbete förra året.
Snygg - men opraktisk tänkte jag.
Sök på nätet.
Mats
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Vad kul! Det finns lite alltså. Jag hade inte sett det innan jag flyttade till El Medano. Har traffade vi Werner som lobbar stenhårt for outriggersporten. Då blir man ju lite nyfiken på hur det ser hemma i Sverige ... tack for tipsen hittills.
 
Hej sent omsider så hoppas jag att du får info om att vi är ett gäng som apsddlar outrigger både i Stockholm och Malmö. Flest möjlighet finns att paddla i S-holm.
//Hutt hoe outriggermajja :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips