Optimus Nova flammar

j.alander

Avslutat
Jaha, så var det dags för en diskussion om Optimus Nova igen... Den här gången rör det sig dock om den nya modellen som inte går av.

Efter att ha provkört min nya brännare (efter 4 av gamla modellen) kan jag konstatera att den är extremt benägen att flamma upp vid full effekt. Det räcker med ca 3/4 varv för att den plötsligt skall slå upp med gula, meterhöga lågor. Brännaren har alltid körts på fin lysfotogen, temperatur 5-20 grader och sittande i trangiat. Rengöring hjälper inte. Det kan knappast bero på för dålig förvärmning eftersom köket flammar trots att det brunnit fint på 1/2 effekt i 10 minuter. Flamman kommer dock inte direkt utan det verkar som om munstycket kallnar en stund efter pådraget och inom 1 minut slutar bränslet att förgasas. Högsta "flamfria" effekt verkar ligga runt 2,8 kW vilket är något lägre än vad jag mätte upp den gamla brännaren till.

Mina gamla brännare betedde sig aldrig så här, inte båtköket som jag kört i 25 år och inte blåslampan; alla tillverkade av Optimus.

Har ni upplevt samma problem med era Nova-kök? Beter sig alla multibränslekök så här? Behöver det sägas att jag börjar ledsna på Optimus, men är det någon idé att byta till någon annan?

/Jakob
 
Mitt pulserar...

Mitt Nova flammar inte, däremot pulserar det (inga gula lågor) när man kommer upp i effekt (3/4 varv kan nog stämma). Jag har bara kört utan Trangia och med miljöbensin i flaskan. Pulseringen ändrar karaktär, men slutar inte, om jag pumpar upp högre tryck. Om jag har nya eller gamla modellen vet jag inte. Jag köpte den begagnad.

/ Håkan
 
Hör av dig till Optimus. De brukar vara hjälpsamma och det kan ju faktiskt vara något fel på brännaren. Jag kör själv nya modellen (efter att ha gjort av med en av den gamla) och har inte upplevt något liknande. Optimus kanske kan ge några tips utöver rensning av munstycket, som ju inte verkar vara problemet.
 
Hmm...

j.alander; sa:
Brännaren har alltid körts på fin lysfotogen, temperatur 5-20 grader och sittande i trangiat.

/Jakob

Hej,

om det inte är fel på brännaren så återstår alternativet att bränsleflödet vid full kran kyler ner brännaren för mycket.

Detta problem kunde ibland uppstå med den den gamla Trangiaadaptern. Den nya, koppen, reflekterar värmen tillbaka till brännaren och förhindrar avkylning.

Om du använder den gamla trangiaadaptern kanske du ska testa att montera köket i benstöden och se om flammandet upphör.

Annars har jag ingen aning, har aldrig haft ett multifuelkök som uppfört sig så.

//J
 
K.A.P Kök= Inga problem

Tycker att Optimus Nova inte verkar vara ett ordentligt utprovat kök. Har haft mitt KAP kök i sex år, har aldrig haft några som helst problem. Som bränsle kör jag Statoil blå fotogen. Fungerar i alla lägen sommar + 20 grader eller vinter -20 grader fungerar i alla lägen .En kombination Trangia + KAP och du har ett utomordentligt vindskydd och en brännare på 3000 watt. Du kan justera lågan, vid lite mer avancerad matlagning. Ett kanonkök
 
Re: K.A.P Kök= Inga problem

Svard; sa:
Tycker att Optimus Nova inte verkar vara ett ordentligt utprovat kök. Har haft mitt KAP kök i sex år, har aldrig haft några som helst problem. Som bränsle kör jag Statoil blå fotogen. Fungerar i alla lägen sommar + 20 grader eller vinter -20 grader fungerar i alla lägen .En kombination Trangia + KAP och du har ett utomordentligt vindskydd och en brännare på 3000 watt. Du kan justera lågan, vid lite mer avancerad matlagning. Ett kanonkök

Det är felprocenten som är intressant, om det inte sålts så många KAP så är det nog inte heller så många som haft något problem.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.