Övernattningstur!

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ja vad ska man säga......... riktigt roligt var det.
Hoppas att stavning och grammatik blir rätt :)
Lite fler bilder finns på min sida........
 

Bilagor

  • Utsidan-6147090213.jpg
    Utsidan-6147090213.jpg
    47.4 KB · Visningar: 519
23-24 februari eller 9-10 mars fungerar finfint för mig! Hur har ni det?

Jag tar gärna nåt igen som jag kan promenera till från Skatås. Hörsickan hade ju vindskydd (och ved!) såg jag i lördags, och enligt kartan över Bohusleden finns vindskydd även i Gunnebo. Mellan Blacktjärn och Östra Långvattnet i Knipelflågsbergens naturreservat finns också ett vindskydd.
 
22-23 mars? Vindskydd med ved låter som min melodi. :) Är det inte jättelångt att gå kan jag ta med gitarr också. För övrigt vore det ju synd och skam om inte pilgrimsmusslorna får följa med.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips