• Om "Fritt Forum"
    Det här forumet är för diskussioner som ligger helt utanför Utsidans intresseinriktning. Huvudsyftet är att moderatorer skall kunna flytta hit trådar som startats i andra forum, men som har bedömts inte passa in där men ändå har en intressant diskussion igång. Men det är också möjligt att starta nya diskussioner här, så länge de inte bryter mot forumets regler.

    OBS!
    Diskussioner och inlägg i det här forumet visas inte på Utsidans förstasida eller på Vad är nytt-sidan, så är du intresserad av diskussioner som ligger utanför Utsidans inriktning bör du själv bevaka forumet (mha Bevaka-knappen.

Övernattning

Hej
Tänkte att vi ca 12 personer skulle övernatta i vindskydd en natt.
Har ni några kul lekar/tävlingar för oss ???
Vi är ca i 45-55 årsåldern
Jag tror alla är med på allt...
Vi ska åka flotte till en halvö dit.
Hoppas på svar
peter
 
Om det inte är ett STORT vindskydd så kan ni nog få leka "hela havet stormar", för att avgöra vem som skall få ligga utanför vindskyddet!
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Kejsaren av Kina

Ni kan ju alltid testa Kejsaren av Kina tycker inte om te.

Person 1 börjar med att säga: Kejsaren av Kina tycker inte om te men han tycker om kaffe.
Person 2 skall därefter säga: Kejsaren av Kina tycker inte om te men han tycker om ???, varefter Person 1 (som startade det hela talar om ifall det var rätt).
Därefter är det person 3:s tur.

Tricket är att kejsaren tycker om allt som inte innehåller bokskaven T.
Man håller på tills det börjar bli pinsamt för de få som inte fattat vad som är rätt.

Detta är från min tid som Strövarledare i Friluftsfrämjandet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips