Öland runt

Sitter och försöker planera Öland runt nästa sommar. Skulle gärna komma i kontakt med någon som gjort det innan.

Behöver även köpa en kajak, kan ni rekommendera ngn firma nära Halmstad.

Mvh Tonny
 
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hur långt är det på ett ungefär, att paddla Öland runt, hur lång tid kan man räkna att det tar, i ett lugnt tempo, ingen flåpaddling.
 
Hur långt är det på ett ungefär, att paddla Öland runt, hur lång tid kan man räkna att det tar, i ett lugnt tempo, ingen flåpaddling.
Att paddla runt Öland landar på c:a 295 km (give or take).
I ett hyfsat lugnt tempo kan man nog paddla 25-30 km / dag även som relativt oerfaren.
Sedan tillkommer väder & vind som faktorer.
 
Blir en rejäl tripp det, och kanske roligare i teorin än i verkligheten. Borde bli rätt enformiga och ändlösa vyer framför en - uddar och fyrar som aldrig närmar sig 😄.
Men känns väl kul eftåt. Ofta håller man inte mycket högre hastighet än när man går raskt. 4 mil per dag med full packning går om man är stark och har rätt kajak.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips